ارمنستان با پیوستن به دادگاه کیفری بین‌المللی، موظف به اجرای حکم بازداشت ولادیمیر پوتین شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

ارمنستان، متحد سنتی روسیه رسما به دادگاه کیفری بین‌المللی پیوست. این دادگاه پارسال حکم بازداشت رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام ارتکاب جنایت جنگی صادر کرد.

ارمنستان اکنون موظف است در صورت ورود ولادیمیر پوتین به این کشور، او را دستگیر کند.

روسیه این اقدام ارمنستان را گامی غیردوستانه توصیف کرد.

یگشی گیراگوسیان، نماینده رسمی ارمنستان در مسایل حقوقی بین‌المللی به خبرگزاری فرانسه گفت که اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی رم از اول فبروی برابر با روز پنجشنبه ۱۲ دلو برای ارمنستان رسما لازم‌الاجرا شد.

او گفته پیوستن ارمنستان به دادگاه کیفری بین‌المللی ابزارهای جدی را در اختیار ایروان قرار می‌دهد تا از وقوع جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در قلمرو خود جلوگیری کند.

به گفته گیراگوسیان، این موضوع پیش از هر چیز به جمهوری آذربایجان مربوط می‌شود چرا که ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی دو جنگ با این کشور به‌عنوان دشمن سرسخت خود داشته است.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان پیش‌تر تلاش کرده بود به روسیه اطمینان دهد کشورش تنها قصد دارد به «جنایات جنگی جمهوری آذربایجان» رسیدگی کند و هدفش رویارویی با مسکو نیست. با این‌ حال این اقدام ارمنستان نشان‌دهنده شکاف فزاینده با روسیه و خشم این کشور از انفعال کرملین در مورد جنگ‌طلبی جمهوری آذربایجان است.

ارمنستان، پایگاه نظامی دائمی روسیه است. این کشور همچنین بخشی از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) است.

این سازمان یک ائتلاف نظامی بین دولتی، تحت رهبری مسکو و متشکل از شش کشور تشکیل شده پس از فروپاشی شوروی سابق است.

با وجود انتقاد روسیه، کشورهای غربی از تصویب اساسنامه رم از سوی ارمنستان استقبال کردند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا چهار ماه پیش و پس از رای دادگاه کیفری بین‌المللی گفته بود که جهان برای حاکم مستبد در کرملین [پوتین] کوچک‌تر می‌شود.

ارمنستان در سال ۱۹۹۹ اساسنامه رم را امضا کرد اما به دلیل مغایرتش با قانون اساسی این کشور، آن را تصویب نکرد.

دادگاه قانون اساسی در ماه‌های گذشته حکم داد که اصلاحیه‌هایی انجام گرفته و موانع پیشین پس از تصویب قانون اساسی جدید ارمنستان در سال ۲۰۱۵ برطرف شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.