طالبان پاکستان و اسلام‌آباد بر سر آتش‌بس اعلام‌نشده در جریان انتخابات 'توافق کرده‌اند'

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

اکسپرس تریبون گزارش داد میان اسلام‌آباد و طالبان پاکستان با میانجی طالبان افغان آتش‌بس اعلام‌نشده در جریان انتخابات برقرار شده است.

این روزنامه نوشت در جنوری ۲۰۲۴ مجموعا ۲۷ حمله در پاکستان شده ولی مسئولیت آنها را تی‌تی‌پی به عهده نگرفته است.

اکسپرس تریبون نوشته که با گذشت زمان اختلافات میان تحریک طالبان پاکستان و یک شاخه انشعابی آن موسوم به جماعت‌الاحرار آشکارتر شده است. زیرا جماعت‌الاحرار اعلام کرده است که حملات خود را بر نیروهای امنیتی پاکستان تشدید خواهد کرد.

این روزنامه در گزارش خود نوشته است که محمود مدنی، از منطقه قبیله‌ای مهمند خیبرپختونخوا در یک فایل صوتی که توسط صفحات متعلق به جماعت الاحرار منتشر شده گفته سازمان او از [حمله] بر افرادی که علیه ان می‌ایستند دریغ نخواهد کرد.

این در حالی است که به نوشته ‏اکسپرس تربیون تاثیر سفر مولانا فضل‌الرحمن، رهبر جمعیت علمای پاکستان به افغانستان و مذاکرات او با طالبان «کاملا آشکار است.»

در یک ماه گذشته با وجود وقوع ۲۶ حمله در خیبرپختونخوا و یک حمله در پنجاب، تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) مسئولیت هیچ یک از این حملات را به عهده نگرفته است.

در گزارش آمده است که طالبان پاکستانی با اسلام‌آباد با میانجی‌ شاخه حقانی گروه طالبان افغانستان به‌طور شفاهی بر سر آتش‌بس در ایام انتخابات توافق کرده‌اند.

هرچند محمد خراسانی، سخنگوی طالبان پاکستانی هنوز درباره این آتش‌بس با رسانه‌ها سخن نگفته با این حال در جریان یک ماه گذشته او مسئولیت هیچ حمله‌ای را در پاکستان به عهده نگرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.