شورای فدرال سوئیس و صندوق امانی افغانستان توافق‌نامه 'امتیازات و مصونیت‌ها' را امضا کردند

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

شورای فدرال سوئیس توافق‌نامه «امتیازات و مصونیت‌ها» را با صندوق امانی افغانستان امضا کرد. براساس بیانیه شورای فدرال سوئیس، این توافق‌نامه از اول فبروری اجرا می‌شود. در بیانیه آمده هیئت امنای صندوق امانی افغانستان می‌تواند به پرداخت‌هایی که به «نفع مردم افغانستان» باشد اجازه دهد.

در این بیانیه توضیح داده شده که هیئت امنای صندوق امانی افغانستان می‌تواند به برخی از پرداخت‌ها «از جمله پرداخت برای واردات مهم، مانند انرژی، که نیازهای اساسی مردم افغانستان را برآورده می‌کند و به ثبات اقتصادی کشور کمک می‌کند» اجازه بدهد.

در بیانیه شورای فدرال سوئیس آمده است هیات امنای صندوق امانی افغانستان تضمین می‌کند که وجوه فقط در صورتی به بانک مرکزی افغانستان منتقل شود که این بانک بتواند استقلال خود را از نفوذ سیاسی نشان دهد.

علاوه بر این، بانک مرکزی افغانستان باید تضمین کند که اقدامات مناسب را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اتخاذ کرده است.

تاکنون اطلاعات زیادی درباره اعضای هیات امنای صندوق امانی افغانستان و کارشیوه گزینش آنان در رسانه‌ها منتشر نشده است.

براساس اطلاعات منتشر شده انورالحق احدی و شاه محمود محرابی دو عضو این هیات‌اند ولی اطلاعات اندکی درباره دیگر اعضا منتشر شده است.

در بیانیه شورای فدرال سوئیس آمده است که با این توافق‌نامه، اهمیت صندوق امانی افغانستان را به رسمیت می‌شناسد و حفاظت از دارایی‌های صندوق را تضمین می‌کند.

موافقت‌نامه «امتیازات و مصونیت‌ها» میان شورای فدرال سوئیس و صندوق امانی افغانستان در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسید و پس از امضای طرفین اجرایی شد.

در متن بیانیه آمده است که این توافق‌نامه بر اساس قانون دولت میزبان امضا شده و این امکان را فراهم می‌کند که استقلال و کارکرد صندوق امانی افغانستان تضمین و دارایی‌های آن حفظ شود.

صندوق امانی افغانستان در سپتامبر ۲۰۲۲ تاسیس شد و وظیفه آن نگهداری ۳.۶ میلیارد دالر دارایی فغانستان است.

شورای فدرال سوئیس می‌گوید این کشور به‌عنوان یکی از اعضای هیئت امنا از زمان تأسیس بنیاد، نقش کلیدی در حصول اطمینان از اجرای صحیح اهداف بنیاد توسط هیئت مدیره ایفا می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها