کارشناسان سازمان ملل: گروه داعش همچنان بزرگترین تهدید برای افغانستان است

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی جدید گفتند تهدید القاعده، داعش و گروه‌های وابسته به آنها در افغانستان و افریقا بالاست و سطوح تهدید در برخی مناطق از جمله اروپا افزایش یافته است.

این کارشناسان گفتند داعش همچنان بزرگترین تهدید برای افغانستان است.

براساس گزارش ۲۳ صفحه‌ای کارشناسان سازمان ملل، طالبان و القاعده هنوز روابط نزدیکی با هم دارند و «تمرکز بالای گروه‌های تروریستی» در افغانستان وضعیت امنیتی منطقه را تضعیف می‌کند.

در این گزارش آمده که داعش توانایی مانور عملیاتی در منطقه و فراتر از آن را دارد و بزرگترین تهدید در داخل افغانستان هنوز از سوی این گروه ناشی می‌شود.

هیئت کارشناسان گفتند داعش تاکنون موفق به انجام حملات در کشورهای همسایه ایران و پاکستان شده و کشورهای آسیای میانه را تهدید کرده است.

با این حال،‌ این هیئت می‌گوید با آنکه هیچ یک از گروه‌های وابسته به القاعده توانایی حملات بیرون‌مرزی را به‌دست نیاورده‌اند، با این حال، آنها «بلندپروازی‌های جهانی را در سر دارند.»

در گزارش آمده هرچند داعش در عراق و سوریه شکست خورده، این گروه بین سه تا پنج هزار جنگجو در این دو کشور دارد.

برخی اعضای سازمان ملل به این هیئت گفتند که فشار جدی بر داعش در عراق و سوریه این امکان را مطرح کرده که این گروه رهبری خود را به افغانستان یا افریقا منتقل کند.

در حال حاضر ابوحفص الهاشمی القریشی رهبری داعش را به عهده دارد.

کارشناسان سازمان ملل در این گزارش افزودند که سطح تهدیدهای تروریستی در سراسر اروپا افزایش یافته است. این کارشناسان به حملات مرگبار در اواخر سال ۲۰۲۳ در فرانسه و بلجیم و حوادث غیرکشنده تروریستی در چندین کشور اروپایی اشاره کرده است.

در گزارش این هیئت آمده که القاعده نیز با بهبود تولیدات رسانه‌ای خود به‌دنبال احیای اعتبار گذشته خود و استخدام نیروی تازه است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.