سرپیچی از دستور هبت‌الله؛ پسر وزیر معادن طالبان مسئول سفارت افغانستان در تاشکند تعیین شد

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

به‌رغم فرمان رهبر طالبان مبنی بر ممنوعیت استخدام بستگان مقام‌های این گروه در نهادهای دولتی، وزارت خارجه طالبان مغفور‌الله شهاب، فرزنده وزیر معادن این گروه را مسئول سفارت افغانستان در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان تعیین کرد.

مغفورالله شهاب، فرزند شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم طالبان است. او روز جمعه (۱۳ دلو) مسئولیت سفارت افغانستان در تاشکند را بر عهده گرفت.

وزارت خارجه اوزبیکستان و طالبان به طور رسمی درباره تعیین مفغورالله شهاب چیزی نگفته‌اند، اما افراد طالبان ویدیوی را در شبکه‌‌های اجتماعی پخش کردند که نشان می‌دهد این مقام طالبان در مراسمی، مسئولیت سفارت افغانستان در تاشکند را بر عهده گرفته است.

مغفورالله شهاب در مراسم معرفی خود، تغییر در سفارت افغانستان در تاشکند را «تبدیل وظیفه» خواند و گفت که در دیگر سفارت‌خانه‌های افغانستان این تبدیل وظیفه به «خشنودی» صورت نگرفته است.

پیش از این احمد خالد علمی، سفیر حکومت پیشین افغانستان در تاشکند بود.

اوزبیکستان روابط نزدیکی با طالبان دارد و این کشور سفیر خود را در کابل تحت کنترول طالبان حفظ کرده است. اوزبیکستان در ماه‌های گذشته میزان امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان بوده است.

فرزند وزیر معادن طالبان در حالی مسئولیت سفارت افغانستان در تاشکند معرفی شد که پارسال رهبر طالبان با فرمانی، فرزندان مقام‌های این گروه را از نهادهای دولتی برکنار کرد.

طالبان با نشر فرمان منسوب به ملا هبت‌الله گفتند که او تعیین بستگان مقام‌های طالبان را در نهادهای دولتی منع کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.