خبرگزاری تسنیم: برخی از دیپلومات‌های طالبان در تهران نمی‌توانند درست فارسی حرف ‌بزنند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۶

خبرگزاری تسنیم چشم‌دیدهای خبرنگارش را از دیدار با نمایندگان طالبان در سفارت افغانستان در تهران منتشر کرد.

این خبرگزاری درباره دیپلومات‌های طالبان نوشت: «چند [نفر] شان فارسی روان حرف می‌زدند و یکی دو نفر، [حرف زدن به] فارسی برای شان سخت بود.»

این رسانه نزدیک به سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه توضیح داده که پس از انتشار گزارشی که این خبرگزاری در اوایل دلو درباره ازدحام و بی‌نظمی در خیابانی که سفارت افغانستان در آن واقع شده، نمایندگان طالبان از خبرنگاران تسنیم به سفارت دعوت کرد.

تسنیم نیز به این دعوت پاسخ مثبت داد و حامد هادیان، خبرنگار این خبرگزاری پس از دیدار، چشم‌دیدهای خود را در این خبرگزاری منتشر کرد.

«حتی در این جا هم نگران انتحاری‌اند»

خبرنگار تسنیم در گزارش خود نوشت که سفارت افغانستان در تهران در روز دیدار او از این سفارت هم شلوغ بود، اما «بعد از این‌که گفتیم برای مصاحبه آمده‌ایم، خیلی زود وارد شدیم.»

در ادامه روایت خبرنگار تسنیم آمده است: «در ورودی پوستر `ورود موبایل ممنوع است` زده بودند هرچند ما فرق داشتیم.»

خبرنگار این خبرگزاری ایران افزوده است: «بعد از عبور از گیت ورودی، بازرسی بدنی یا به‌قول افغانستانی‌ها تلاشی شدیم، حتی در ایران هم افغانستانی‌ها نگران انتحاری هستند.»

نامه بی‌پاسخ سفارت طالبان به وزارت خارجه ایران

یکی از فرستادگان طالبان در سفارت افغانستان در تهران به خبرگزاری تسنیم گفت: «ما از وزارت خارجه [ایران] خواستیم که برای بسیاری از امور کمیته مشترک تشکیل دهیم، ولی طرف ایرانی هنوز جوابی نداده است.»

میر انوارشاه غفاری، مسئول امور قنسولی سفارت افغانستان گفت: «سی درصد از مراجعانی که سفارت می‌آیند، برای گرفتن کد برای شیرخشک، بیمه و ثبت‌نام دانشگاه و اموری از این قبیل می‌آیند و کاری از دست ما برنمی‌آید. بخش دیگری از مهاجران هم اصلاً مدرک هویتی ندارند.»

مردم بارها با فرستادن ویدیوها از کنار سفارت افغانستان در تهران از بی‌نظمی و کارشکنی در این سفارت شکایت داشتند.

سفارت افغانستان در تهران در جاده پاکستان موقعیت دارد و رسانه‌های ایرانی از اذحام در این جاده گزارش دادند.

ایران در ماه حوت سال ۱۴۰۱ سفارت افغانستان در تهران را به طالبان سپرد. سرپرست سفارت و چند دیپلومات طالبان و کارمندان حکومت پیشین در سفارت کار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها