نخست‌وزیر پاکستان: طالبان 'به زور' حکومت را در افغانستان به دست گرفتند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که پس از خروج امریکا و ناتو از افغانستان، طالبان «به زور» حکومت را در افغانستان به دست گرفتند.

آقای کاکر افزود که پاکستان خواهان تشکیل «حکومت دوست» در افغانستان است.

نخست‌وزیر پاکستان روز دوشنبه (۱۶ دلو) در یک نوار صوتی در مورد به قدرت رسیدن طالبان گفت: «دولت طالبان در افغانستان پس از اینکه جهان فرصت‌های خود را با وجود صرف دو تریلیون دالر هدر داد، تشکیل شد.»

در ماه سنبله، انوارالحق کاکر گفته بود که پاکستان با یک حکومت مشروع و توانمند در افغانستان سروکار ندارد. او گفته بود «در افغانستان دولت به معنای رایج آن در کشورهای دیگر وجود ندارد.»
پاکستان روابط نزدیکی با طالبان دارد و این کشور در دو دهه گذشته میزبان رهبران طالبان بود. با این حال، پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ۱۴۰۰، حملات شبه‌نظامیان در پاکستان شدت گرفت. به گونه‌ای که نخست‌وزیر موقت پاکستان گفت که پس از روی کار آمدن طالبان خشونت در پاکستان ۶۰ درصد و حملات انتحاری ۵۰۰ درصد بیشتر شده است.

به گزارش پاکستان تودی، آقای کاکر همچنین در این نوار صوتی گفت که پناهجویان افغان ده‌ها سال در پاکستان زندگی کردند و از خدمات صحی، آموزشی و زیرساخت‌های پاکستان بهره بردند و تاجران آن‌ها میلیاردها دالر از طریق تجارت ترانزیتی افغانستان به‌دست آوردند.

نخست‌وزیر کاکر گفت که شبه‌نظامیان کسانی هستند که با پاکستان اعلام جنگ کرده‌اند و می‌خواهند که در بلوچستان کشور جدیدی براساس خطوط نژادی و از طریق مبارزه مسلحانه بسازند که این کار خلاف قانون اساسی پاکستان است.

او گفت که دموکراسی در پاکستان به دلایل مختلف و ضعف در ساختار نهادهای مدنی با چالش‌های زیادی روبه‌رو است و رهبری احزاب سیاسی باید به شیوه‌ای دموکراتیک انتخاب شوند تا دموکراسی را به پیش ببرند.

کاکر افزود که مایل است پس از ترک دفتر نخست‌وزیری پاکستان در سنای این کشور خدمت کند. او افزود که دولت موقت به کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات که در هشتم فبروری برگزار می‌شود، کمک و همکاری کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.