نخست وزیر پاکستان: ما با یک حکومت مشروع و توانمند در افغانستان سروکار نداریم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

انوار الحق کاکر، نخست وزیر موقت پاکستان گفت که ناتوانی طالبان افغان از کنترول شبه نظامیان پاکستانی، برای آنها قابل درک است.

او افزود که طالبان دارای یک اداره مرکزی توانمند نبوده و لایه‌های مختلف قدرت در حاکمیت این گروه وجود دارد.

به دنبال چندین حمله شبه‌نظامیان پاکستانی بر نیروهای ارتش در ایالت خیبرپختونخواه، مقامات پاکستانی طالبان را به دلیل کنترول نکردن شبه‌نظامیان انتقاد کردند. برخی از مقام‌های پاکستانی مدعی شدند که اعضای گروه طالبان در این حملات دست داشتند.

انوار کاکر در گفت‌و‌گو با تلویزیون آج نیوز که روز دوشنبه نشر شد، گفت که پاکستان واقعیت‌های افغانستان، مناطق سرحدی و ایالت خیبرپختونخوا را درک می‌کند و «همیشه توانایی و نیات» حکومت طالبان را می‌سنجند.

او گفت: «در افغانستان دولت به معنای رایج آن در کشورهای دیگر وجود ندارد. یعنی، یک دولت با اقتدار مرکزی در آنجا نیست که یک ساختار واحد حکمروایی از جمله در مناطق مرزی داشته باشد. در حکومت این کشور لایه‌های مختلف قدرت وجود دارد.»

خبرنگار آج از نخست وزیر پاکستان پرسید که حکومت او چه شواهدی درباره ورود جنگجویان پاکستانی از خاک افغانستان دارد. ولی او از پاسخ دادن به این سوال طفره رفت و اذعان کرد که بخشی از مشکل موجود میان پاکستان و طالبان ناشی از دولت ضعیف در افغانستان است.

کاکر گفت: «همان طور که برخی می‌گویند، باید در عرصه دیپلوماتیک نیز واقعیت را نادیده نگیریم. آیا افغانستان پس از صرف ۳ تریلیون دالر و مداخله کشورهای غربی دارای یک دولت مرکزی است؟ غربی‌ها بار خود را بستند و از آنجا رفتند. حالا، حکومتی که در افغانستان باقی مانده، دی‌فکتو است و حکومت مشروع نیست.»

پیش از این وزیر دفاع حکومت شهباز شریف تهدید کرده بود که بر پناهگاه‌های طالبان پاکستانی در افغانستان حمله می‌کند. گزارش‌هایی نیز درباره حمله هوایی پاکستان به پناهگاه‌های طالبان پاکستانی در خوست نشر شده بود.

کاکر در مورد لزوم حمله به شبه نظامیان پاکستانی در خاک افغانستان گفت که فعلا این موضوع در دستور کار حکومت پاکستان نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها