سرپیچی از فرمان ملا هبت‌الله؛ برخی مقامات طالبان بستگان خود را در ادارات استخدام کرده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

شماری از وزیران طالبان بر خلاف دستور ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه خویشاوندان و دوستان خود را در پست‌های دولتی گماشته‌اند.

یافته‌های بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که وزیران داخله، خارجه و معادن طالبان در شمار این وزیران‌‌اند.

حقانی‌ها

سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان از جمله مقام‌های شناخته شده طالبان است که دستور ملا هبت‌الله آخندزاده را زیر پا گذاشته و بستگان خود را در مناصب عالی دولتی مقرر کرده است.

آقای حقانی برادرش حافظ‌ عزیز حقانی را به عنوان منشی خاص خود در وزارت داخله و برادر دیگرش، انس حقانی را در کمیسیون تماس با شخصیت‌های خارج از کشور منصوب کرده است.

خلیل‌الرحمان حقانی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان هم کاکای سراج‌الدین حقانی است. مالی خان، مامای او، هم به عنوان معاون وزیر دفاع این گروه منصوب شده است.

سراج‌الدین حقانی و برادرش انس حقانی

امیرخان متقی

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان از دیگر مقام‌های ارشد طالبان است که بستگانش را در مناصب دولتی گماشته است. او محمد‌نبی متقی، برادرش را به عنوان منشی ویژه‌اش در وزارت خارجه منصوب کرده است.

احمدالله متقی، برادر دیگر وزیر خارجه طالبان، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ این گروه در هرات است و امان‌الله افغان، یک برادر دیگر آقای متقی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان است.

عبدالله متقی، برادر دیگر او، مسئول مدرسه ریاض العلوم در شش‌ درک، در مرکز شهر کابل است.

با این حال، بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال تصاویری دریافت کرده که نشان می‌دهد عبدالله متقی در ردیف اول مهمانان ارشد در جلسات رسمی طالبان نشسته است.

اشتراک عبدالله متقی، برادر امیر‌خان متقی در جلسات رسمی طالبان

شهاب‌الدین دلاور

شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم طالبان هم از جمله وزیران این گروه است که شماری از اعضای خانواده خود را در مشاغل دولتی گماشته است.

تازه‌ترین مورد که واکنش‌های زیادی هم برانگیخته، گماشته شدن مغفورالله شهاب، پسر او به عنوان سفیر طالبان در اوزبیکستان است.

روح‌الله شهاب، پسر دیگر شهاب‌الدین دلاور، از مدیران معاونت اقتصادی ریاست‌الوزرای طالبان است و مهدی‌الله احساس، برادرزاده او معاون یکی از ریاست‌ها در وزارت خارجه است. و سرانجام، شمس‌الدین احمدی، داماد او به عنوان رئیس ناحیه دوم شهرداری کابل کار می‌کند.

این تصویری است که از سوی هواداران طالبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

تعیین مغفورالله شهاب به عنوان سفیر طالبان در اوزبیکستان بحث‌های داغی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

یکی از اعضای طالبان به نام عبدالحق عمر در صفحه اجتماعی اکس خطاب به ملا هبت‌الله آخندزاده نوشت: «فرمان‌های شما توسط رهبران زیر پا گذاشته می‌شود، اما کوچک‌ترها با جان و سر آن را می‌پذیرند.»

این دانشجوی فعال در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد: «(گفته شد) برای بار دوم ازدواج نکنید؛ اما بسیاری بار سوم ازدواج کردند. دستور دادند که از روی طمع و خویش‌خوری کسی را استخدام نکنید، اما هیچ‌کس اطاعت نکرد. گفتند درها را به‌روی مردم باز کنید، اما آنها درها را بستند.»

او درباره مقام‌های طالبان گفته است که بسیاری آنها در حال زر‌اندوزی و ساختن قصر‌اند و به نام شیرینی و هدیه از مردم رشوه می‌گیرند.

شماری از هواداران طالبان در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که این وضعیت در مورد همه وزرا، روسا، والی‌ها و فرماندهان این گروه صدق می‌کند.

طبق اطلاعات، عارف‌الله منصور، پسر عبداللطیف منصور، وزیر آب و برق طالبان هم ریاست بخش جوانان و رضاکاران هلال احمر افغانستان را به عهده دارد.

عارف‌الله منصور، پسر عبداللطیف منصور، وزیر آب و برق طالبان

یافته‌های بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد که محمدنبی عمری، معاون وزارت داخله طالبان از ولایت خوست، برادرش حافظ رشید را به عنوان فرمانده پولیس این ولایت منصوب کرده است.

براساس این یافته‌ها، تعداد زیادی از اعضای این خانواده در پست‌های مختلف در فرماندهی پولیس ولایت خوست گماشته شده‌اند.

فرمان رهبر طالبان

تقرر بستگان و نزدیکان مقام‌های طالبان در پست‌ها و ادارات دولتی در حالی صورت می‌گیرد که ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه، در فرمانی از مقام‌های این گروه خواسته بود که در نهادهای تحت امر خود، خویشاوندان و نزدیکان‌شان را منصوب نکنند.

اما ظاهرا پس از این فرمان، برخی از وزیران طالبان در میان خود توافق کرده‌اند که اعضای خانواده یکدیگر را در وزارتخانه‌های خود تعیین کنند.

شکایت اعضای پایین‌رتبه طالبان این است که رهبران‌شان بر اساس خویشاوندی و قرابت افراد را در پست‌های دولتی می‌گمارند.

پیشتر، ریاست پیگیری و نظارت بر فرمان‌ها و دستورات ملا هبت‌الله به تمامی نهادهای ملکی و نظامی طالبان دستور داده بود که از دستورات رهبر این گروه پیروی کنند و کسی را بر اساس خویشاوندی یا قرابت در ادارات دولتی منصوب نکنند.

در این نامه که یک نسخه آن در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته، آمده است که انتصاب افراد براساس خویشاوندی «موجب نارضایتی و عذاب خداوند» می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.