بایدن به‌خاطر ارتقای مقام امریکایی مسئول تخلیه همکاران افغان واشنگتن مورد انتقاد قرار گرفت

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

جو بایدن مقام مسئول تخلیه همکاران افغان امریکا را به‌حیث سفیر واشنگتن در عراق پیشنهاد کرده که این تصمیم انتقادهای نسبتاً شدیدی را برانگیخته است. یک عضو کانگرس گفت عملکرد تریسی جیکوبسون باعث شد همکاران امریکا در معرض آزار و اذیت طالبان قرار گیرند.

تریسی جیکوبسون، پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان رهبری و نظارت بر انتقال و جابه‌جایی متحدان افغان امریکا بر عهده داشت که منتقدان این روند را «یک شکست بزرگ» می‌خوانند.

منتقدان می‌گویند که عملکرد خانم جیکوبسون سبب شد که هزاران متحد واشنگتن در افغانستان در معرض آزار و اذیت طالبان قرار گیرند و تعدادی از آنها نیز کشته شوند.

کوری میلز، نماینده کانگرس در بیانیه‌ای نوشت: «نامزد شدن تریسی جیکوبسون به عنوان سفیر جدید در عراق، با توجه به مشارکت او در روند خروج از افغانستان در سال ۲۰۲۱، نگرانی‌های جدی را برانگیخته است.»

آقای میلز خانم جیکوبسون را «نمونه‌ای از کوتاهی‌ها» خواند که تعیین او به عنوان سفیر جدید امریکا در عراق، موردی دیگر به فهرست نگرانی‌ها درباره جایگاه جهانی و امنیت ملی امریکا می‌افزاید.

او گفت که با توجه به بی‌ثباتی حاکم در منطقه و پتانسیل موجود در عراق برای افزایش حملات ایران، این ترس را دارد که تحت رهبری تریسی جیکوبسون و اداره بایدن، نتایج مشابه افغانستان در بغداد نیز دیده شود.

تد کروز، عضو کمیته روابط خارجی سنای امریکا هم گفته که تریسی جیکوبسون، در یکی از «نابخشوده‌ترین شکست‌ها»، یعنی رها کردن همکاران امریکا در افغانستان، نقش محوری داشت و این امر نامزدی او به عنوان سفیر واشنگتن در بغداد را به خطر می‌اندازد.

با این حال، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای از نقش و نظارت تریسی جیکوبسون بر روند تخلیه متحدان افغان واشنگتن قدردانی کرد.

ودانت پتل در بیانیه‌ای نوشت که خانم جیکوبسون بر گروه ویژه‌ تحت رهبری‌اش که مسئولیت انتقال‌ افغان‌های متقاضی «ویزای مهاجرتی ویژه» امریکا را بر عهده داشت، افتخار می‌کند.

آقای پتل افزود که در نتیجه کار تریسی جیکوبسون و تیم او، از جنوری ۲۰۲۱ برای ۳۸ هزار افغان و خانواده‌های‌شان ویزای مهاجرتی ویژه (اس‌آی‌وی) صادر شده است.

او در این بیانیه علاوه کرد که کار هنوز به پایان نرسیده و امریکا به عملی کردن تعهداتش در قبال همکاران افغانی که در کنار واشنگتن ایستادند، ادامه می‌دهد. به گفته آقای پتل، وزرات خارجه امریکا همچنین گام‌هایی در جهت بهبود روند صدور ویزای مهاجرتی ويژه به افغان‌ها برداشته که شامل ساده‌سازی درخواست و روند داوری درباره آن می‌شود.

رئيس‌جمهور امریکا هفته گذشته، تریسی جیکوبسون را نامزد سفارت ایالات متحده در عراق معرفی کرد. قرار است مجلس سنای امریکا درباره انتخاب خانم جیکوبسون رای‌گیری کند اما مشخص نیست که این کار چه وقت صورت خواهد گرفت.

جو بایدن در ماه آگست ۲۰۲۱ گفته بود که جیکوبسون «مسئول تلاش‌های مجموعی امریکا برای طی مراحل، انتقاد و جابه‌جایی افغان‌های متقضایی ویزای مهاجره ویژه و سایر متحدان افغان است.»

روند خروج امریکا از افغانستان در مجموع و پروسه خروج همکاران افغان واشنگتن پیوسته مورد انتقاد مقام‌های امریکایی قرار گرفته است.

چهارشنبه گذشته شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت که نزدیک به ۸۰ هزار کارمند محلی سابق امریکا در افغانستان که واجد شرایط ویزای مهاجرتی ویژه ایالات متحده اند، در افغانستان و کشورهای همسایه در انتظار تخلیه به سر می‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.