سازمان ملل: چهار میلیون دختر در معرض آسیب‌های جسمی و روحی ختنه در جهان قرار دارند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

دفتر زنان سازمان ملل اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ میلیون زن و دختر در ۳۱ کشور جهان ختنه شده‌اند و در سال ۲۰۲۴ نیز حدود ۴.۴ میلیون دختر در معرض ختنه قرار دارند.

این سازمان هشدار داد که ختنه زنان سلامت جسمی و روانی آنان را به خطر می‌اندازد.

بخش زنان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه (۱۷ دلو) به مناسبت روز جهانی «محو ختنه زنان»، ختنه‌ آنان را نقض شدید حقوق‌بشر و حقوق زنان دانست و نسبت به پیامدهای این عمل هشدار داد.

به گفته بخش زنان سازمان ملل، این کار سلامت جسمی و روانی آن‌ها را به خطر می‌اندازد و ظرفیت آن‌ها را برای داشتن زندگی سالم و رضایت‌بخش محدود می‌کند.

عوارضی چون درد، خون‌ریزی، عفونت‌های جدی، خطرات هنگام زایمان و سایر عوارض سلامتی در آینده از پیامدهای ختنه زنان و دختران عنوان شده است.

سازمان ملل تاکید کرده که برای حذف رسم ختنه دختران در برخی کشورها تلاش می‌کند و آگاهی عمومی را افزایش دهد. ارایه مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اجتماعی و حقوقی برای حمایت از قربانیان از مواردی است که بخش زنان سازمان ملل بر آن تاکید کرده است.

این سازمان تصریح کرده که همکاری و حمایت نهادهای مختلف سازمان ملل و سازمان‌های مردمی، موجب کاهش ختنه زنان در ۳۱ کشور در سه دهه گذشته شده است.

به گفته سازمان ملل، از سال گذشته بیش از ۸۳ درصد از حدود ۱۱ هزار سازمان فعال در زمینه ریشه‌کنی رسم ختنه دختران، سازمان‌های مردمی بوده‌اند که از تغییرات در سیاست‌ها و قوانین و تغییر هنجارهای اجتماعی و جنسیتی حمایت ‌کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.