تایمز: کارمند افغان‌تبار وزارت خارجه و استخبارات بریتانیا به جاسوسی برای روسیه متهم شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

روزنامه تایمز، چاپ بریتانیا گزارش داد یک کارمند افغان‌تبار سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا و وزارت خارجه این کشور به جاسوسی برای روسیه متهم شده است.

تابعیت بریتانیایی او در سال ۲۰۱۹ پس از مطرح شدن اتهام جاسوسی برای استخبارات ارتش روسیه سلب شد.

حکومت بریتانیا استدلال کرده است که حفظ شهروندی و ادامه حضور او در این کشور خطری برای امنیت ملی است.

تایمز در یک گزارش اختصاصی روز چهارشنبه نوشت این جاسوس مظنون با سابقه کار برای دو نخست‌وزیر(گوردن براون و دیوید کمرون) است و با شاه بریتانیا و شاهزاده ویلیام در سفر به افغانستان ملاقات کرده است.

روزنامه تایمز بر بنیاد اطلاعات سری دریافته که این جاسوس افغان‌تبار که نام او را فاش نکرده است، در سن پنج سالگی به روسیه رفته و شش سال در آنجا زندگی کرده بود. استخبارات بریتانیا باور دارد که او از آن زمان برای جاسوسی برای روسیه تربیه شده بود.

این جاسوس مظنون در سال ۲۰۰۰ وارد بریتانیا شد و پس از اینکه مدعی شد از دست طالبان فرار کرده و مستقیماً از افغانستان آمده است، پناهندگی دریافت کرد. او پس از کسب پناهندگی و بعدا تابعیت بریتانیا، شهروندی روسیه را نیز به دست آورد.

او اتهام جاسوسی برای روسیه را رد کرده و در مورد تصمیم حکومت برای سلب تابعیت انگلیسی‌اش به یک دادگاه ویژه درخواست تجدیدنظر داده است. این افغان متهم به جاسوسی به روزنامه تایمز گفته که در ام‌آی‌۶ یا دستگاه استخبارات خارجی بریتانیا، وزارت‌های دفاع، خارجه و داخله بریتانیا کار کرده است.

منابع رسمی می‌گویند که او در مدت کارش به اسناد فوق سری دسترسی داشته است. او پس از ترک وزارت امور خارجه، در نقش‌های مختلف در افغانستان کار کرد که باعث شد با مقامات روسی روابط نزدیک داشته باشد و حداقل شش بار به روسیه برود.

وکیل متهم در دفاع از او گفته که موکلش زمانی با افسران اطلاعاتی روسیه در تماس بوده است که دیگر برای دولت بریتانیا کار نمی‌کرد.

در سال‌های اخیر مقامات ارشد امنیتی بریتانیا بارها نسبت به نفوذ و جاسوسی روسیه هشدار داده‌اند. تایمز بریتانیا می گوید که فاش شدن دستگیری حلقه جاسوسی روسیه برای حکومت و دستگاه‌های امنیتی بریتانیا مایه شرمساری است.
قرار است اواخر امسال، پنج نفر متهم به عضویت در یک حلقه جاسوسی روسی که در بریتانیا جاسوسی می کردند، در محاکمه شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.