بازرس ویژه امریکا: بایدن اسناد محرمانه جنگ افغانستان را در خانه خود نگهداری می‌کرد

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۲۰

بازپرس ویژه وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد که جو بایدن اطلاعات محرمانه در مورد جنگ افغانستان را در خانه خود در ویرجینیا نگهداری می‌کرد. در گزارش آمده بایدن مدارک دیگر مسایل امنیت ملی را نیز پس از معاونت ریاست‌جمهوری «عمدا» در خانه نگهداشته بود.

بر اساس گزارش رابرت هور، بازپرس ویژه امریکا، این اسناد شامل یادداشتی دست‌نویس به باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت امریکا در سال ۲۰۰۹ در مخالفت با افزایش برنامه‌ریزی شده نیروها در افغانستان و یادداشت‌های دست‌نویس مربوط به نشست‌های اطلاعاتی و امنیت ملی بود.

با این حال گفته شده که آقای بایدن با اتهامات جنایی روبرو نخواهد شد.

بازپرس ویژه وزارت دادگستری امریکا جو بایدن را «مردی مسن، با حسن نیت و دارای حافظه‌ای ضعیف» توصیف کرده است.

طبق این گزارش، بایدن در مصاحبه‌های روند تحقیقات، یادش نمی‌آمد که چه زمانی معاون رئیس‌جمهور بود و چه وقت پسرش فوت شده بود.

گزارش وزارت دادگستری امریکا گفت جو بایدن «عمدا» اسناد طبقه‌بندی شده دوران معاون ریاست جمهوری خود را در خانه و دفتر کار نگهداری و افشا کرده است اما هیچ اتهامی متوجه او نیست.

رابرت هر، بازپرس ویژه وزارت دادگستری، در گزارش خود نوشت حافظه بایدن هنگام مصاحبه با تیم دادستانی «به شدت محدود» بود.

این گزارش در عین حال خاطرنشان کرد با توجه به اینکه ممکن بود این اطلاعات فوق‌العاده حساس ناپدید شود یا به دست دشمنان امریکا بیفتد، اقدام‌های بایدن امنیت ملی را در معرض خطر قرار داده است.

وکیلان بایدن در نظریات خود درباره این گزارش نوشتند با در نظر گرفتن اینکه بایدن باید درباره اتفاق‌های سال قبل توضیح می‌داد، این نقص یادآوری مساله‌ای غیرعادی نبود و چنین مطالبی نباید در گزارش وزارت دادگستری جایی داشته باشند.

بایدن در واکنش به گزارش بازپرس ویژه وزارت دادگستری در یک سخنرانی در ویرجینیا گفت: «حافظه من خوب است.»

او در واکنش به این نظر بازپرس که گفته بود بایدن زمان فوت پسرش را به یاد نمی‌آورد، گفت: «او چطور جرات کرده این موضوع را مطرح کند. راستش وقتی از من این سوال را پرسیدند با خودم گفتم این موضوع به کار لعنتی آنها ربطی ندارد.»

بایدن با اشاره به اینکه بدون مانع‌تراشی با تیم تحقیق و تفحص همکاری کرده و اسناد محرمانه را نیز پس داده، گفت این در حالی است که ترامپ برعکس عمل کرد.

دونالد ترامپ با اشاره به رفع اتهام از جو بایدن در ارتباط با نگهداری اسناد محرمانه از یک سو و ادامه اتهام‌های مشابه علیه خود از سوی دیگر، در تروث سوشال گفت سیستم قضایی امریکا «دو لایه» است و افراد را به صورت «انتخابی» تحت پیگرد قرار می‌دهد.

ترامپ اقامه چهار شکایت کیفری علیه خود، از جمله در ارتباط با نگهداری از اسناد محرمانه را با انگیزه‌های سیاسی دانسته و می‌گویند بایدن پشت این شکایت‌ها است.

جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه، در اکس نوشت: «جو بایدن زمانی را که معاون رییس‌جمهور بود به یاد نمی‌آورد. او چطور صلاحیت دارد که برای چهار سال دیگر رییس‌جمهور امریکا شود؟»

تا پیش از آنکه ماموران اف‌بی‌آی در سال ۱۴۰۱ عمارت ترامپ در ایالت فلوریدا، معروف به مار-ئه-لاگو را تفتیش کرده و ده‌ها سند محرمانه را در آنجا کشف کنند، ترامپ از پس دادن این اسناد خودداری کرده بود. همین اقدام باعث شد ترامپ و دو کارمندش به اتهام تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت، تحت پیگرد قرار بگیرند.

ترامپ خود را در ارتباط با این شکایت بی‌گناه خوانده است. قرار است ترامپ در ماه می در این ارتباط محاکمه شود، اما احتمال به تعویق افتادن دادگاه وجود دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.