اسرائیل صدور ویزا به گزارشگر ویژه سازمان ملل برای فلسطین را ممنوع کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که صدور ویزا به فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای فلسطین را به دلیل اظهاراتش ممنوع کرده است.

فرانچسکا آلبانیز هفته گذشته گفت که حماس به علت سرکوب فلسطینی‌ها از سوی اسرائیل به این کشور حمله کرد.

اسرائیل و متحدان غربی آن گفته‌اند که حماس به علت نفرت از یهودیان بر اسرائیل در هفتم اکتوبر حمله کرد. امانویل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه این حمله را «بزرگترین کشتار یهودیان» بعد از هالوکاست توصیف کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای فلسطین هفته گذشته در واکنش به اظهارات ماکرون در شبکه اکس نوشت:« نه، قربانیان هفتم اکتوبر به دلیل یهود بودن شان کشته نشدند، بلکه علت آن سرکوب[فلسطینیان به دست] اسرائیل بود.»

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل و موشه اربیل، وزیر داخله این کشور در بیانیه‌ای اظهارات فرانچسکا آلبانیز را «زشت» توصیف کردند.

در بیانیه این دو مقام اسرائیلی آمده است که به مسئولان بخش مهاجرت دستور داده شده تا به خانم آلبانیز ویزا صادر نکنند و همچنین خواستار برکناری وی به عنوان گزارشگر ویژه شدند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای فلسطین در واکنش به این دستور اسرائیل در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت:«اسرائیل از سال ٢٠٠٨ به هیچ گزارشگر ویژه اجازه ورود[به فلسطین و اسرائیل] را نداده است. این اقدام نباید حواس ما را از جنایات اسرائیل در غزه منحرف کند.»

مقام‌های اسرائیلی پیش از این نیز از آلبانیز به دلیل اظهاراتش مبنی بر این که فلسطینیان در غزه در معرض «نسل‌کشی» هستند، انتقاد کرده بود.

او همچنان گفته که اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین نظام آپارتاید برقرار کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.