دبیرکل سازمان ملل: ممنوعیت ظالمانه تحصیل و کار زنان باید لغو شود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۱

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که ممنوعیت ظالمانه دسترسی دختران به تحصیل و کار در افغانستان باید لغو شود.

آقای گوترش تاکید کرده است که زنان و دختران در افغانستان باید به طور معنادار در همه جنبه‌های زندگی حضور داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، اول حوت در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت به زنان از صندلی در صنف‌های درسی گرفته تا میزهای تصمیم‌گیری سهم داده شود.

آنتونیو گوترش نوشت که جهان باید اطمینان حاصل کند که نیازها و حقوق همه شهروندان افغانستان از اولویت اصلی مقام‌های فعلی در این کشور است.

او با اشاره به وضعیت بد اقتصادی در افغانستان تاکید کرد که طرح واکنش بشردوستانه سازمان ملل کمتر از سه درصد بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

آنتونیو گوترش در نشست دو روزه سازمان ملل متحد نیز با نمایندگان ویژه کشورها در قطر وضعیت افغانستان را بررسی کرد. دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست گفت که عدم حضور طالبان به نشست دوحه صدمه نزده و جلسات این سازمان بسیار مفید بوده است.

پس از تسلط دوباره طالبان در اسد ١٤٠٠، این گروه محدودیت‌های زیادی را علیه زنان وضع کرد. طالبان مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بست و دختران را از رفتن به دانشگاه و همچنین کار در موسسات منع کرد. بنابر محدودیت‌های سختگیرانه طالبان، زنان از سفر آزادانه و رفتن به پارک و رستورانت و ورزش نیز محروم شدند.

طالبان در جریان بیش از دو سال گذشته شماری زیادی از زنان فعال و معترض و همچنین زنان بی‌شماری را به بهانه «بد حجابی» به گونه خودسرانه بازداشت‌ و آنها را زندانی کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.