کاظمی قمی: نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل باید آشنایی خوبی با افغانستان داشته باشد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان گفت نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل باید از کشوری تعیین شود که بیشترین 'آشنایی و همکاری' با افغانستان دارد.

قمی گفت در نشست دوحه، گوترش از نقش کشورهای منطقه در مسئله افغانستان استقبال کرد.

حسن کاظمی قمی، نماینده و رئیس سفارت جمهوری اسلامی در کابل این سخنان را روز چهارشنبه، دوم حوت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا مطرح کرده است.

او گفت: «نماینده جدید باید از جایی تعیین شود که بیشترین قرابت و آشنایی و همکاری را با افغانستان داشته باشد. آنچه در جمع بندی گوترش هم آمد استقبال از نقش کشورهای منطقه بود و قرار شد رایزنی‌ها ادامه یابد.»

طبق گزارش این رسانه، نماینده ویژه ایران برای افغانستان با تاکید بر این که بیشترین همکاری در ایجاد ثبات و امنیت توسط کشورهای همسایه انجام می‌شود گفت در نشست دوحه تلاش شد تا جامعه جهانی از ابتکار منطقه‌ای سازمان ملل حمایت کند.

آقای قمی گفت تروریسم، بازگشت مهاجرین به کشور، مواد مخدر، امنیت مرزها و چگونگی اجماع سیاسی از مهمترین موضوعاتی است که منطقه درگیر آن بوده است.

نشست دو روزه دوحه در مورد افغانستان روز دوشنبه بدون حضور نمایندگان طالبان در قطر به پایان رسید.

نمایندگان ایران و روسیه بنابر درخواست‌ طالبان با نمایندگان جامعه مدنی و زنان در دوحه دیدار نکرده‌اند.

پیش از این صدا و سیمای ایران نیز نشست دوحه برای افغانستان را «دورهمی بی‌نتیجه» خوانده بود.

با این حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته که عدم حضور طالبان به نشست دوحه آسیب نرسانده و جلسات این سازمان بسیار سودمند بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
قمرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.