منابع محلی می‌گویند طالبان دو مرد متهم به قتل را در ورزشگاه غزنی "تیرباران کرده‌اند"

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

منابع محلی در غزنی که اعدام دو متهم را در ورزشگاهی در مرکز این ولایت از نزدیک دیده‌اند، به افغانستان اینترنشنال گفتند طالبان این دو نفر را تیرباران کردند.

شاهدان گفتند طالبان این دو نفر را بر زمین خواباندند و به پشت هر یک، هشت گلوله شلیک کردند.

آن‌ها گفتند نیروهای طالبان در میدان فوتبالی در روستای علی‌بابا در مرکز ولایت غزنی با وضع تدابیر شدید امنیتی این دو نفر را اعدام کردند. به گفته آن‌ها مردمی که به این میدان جمع شده بودند، از چند بازرسی امنیتی عبور کردند و در هر صفوف میان مردم در ورزشگاه، «ده‌ها نظامی» ایستاده بودند.

دادگاه عالی طالبان روز پنجشنبه، سوم حوت اعلام کرد که با تایید هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه دو مرد را به اتهام قتل در ورزشگاهی در ولایت غزنی اعدام کرده است.

این دادگاه طالبان دو فرد اعدام شده را به نام‌های سید جمال و گل‌خان معرفی کرده است.

طالبان ادعا کرده که سید جمال باشنده قریه لوره ولایت میدان وردگ هفت سال پیش فردی به نام امیر محمد را و گل‌خان پنج سال پیش فردی به نام محمد قسیم را در ولایت غزنی کشته بود. به گفته طالبان هر دو قتل با چاقو انجام شده بود.

در خبرنامه دادگاه طالبان آمده که حکم اعدام این دو متهم توسط محاکم ابتدائیه، مرافعه و تمیز طالبان تایید شد و سپس هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه این حکم را بررسی و تایید کرد.

این اعدام در حالی انجام شده که نهادهای حقوق بشری می‌گویند روند دادرسی عادلانه در دادگاه‌های طالبان رعایت نمی‌شود.

یک سازمان حقوق بشری به نام رواداری در یک گزارش تحقیقی گفته در محاکم طالبان تصمیم‌های تبعیض‌آمیز، شکنجه و اعترافات اجباری از متهمان و عدم استقلال و بی‌طرفی وجود دارد و اصل برائت ذمه نقض می‌شود.

طالبان در ولایت غزنی پیشتر با انتشار فراخوانی از باشندگان ولایت غزنی خواسته بودند برای تماشای اعدام این دو مرد به ورزشگاه فوتبال روستای علی‌بابا در مرکز این ولایت بیایند.

براساس خبرنامه طالبان برخی از مقامات ارشد این گروه به شمول قاضی‌القضات این گروه برای تماشای اعدام به غزنی رفته بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.