گاردین: تنها ۱۰ درصد مردم اروپا به پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه باور دارند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

روزنامه گاردین با استناد به نتایج یک نظرسنجی نوشت تنها ۱۰ درصد از مردم اروپا به توانایی ارتش اوکراین برای شکست دادن روسیه در مناقشه کنونی باور دارند.

طبق این گزارش، حل‌وفصل مناقشه از طریق سازش، محتمل‌ترین راه پایان جنگ اوکراین دانسته شده است.

به گزارش گاردین، نتایج این نظرسنجی که از سوی اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شد، نشان می‌دهد با وجود حمایت بسیاری از مردم از اوکراین، آن‌ها درباره پیروزی نظامی این کشور بر روسیه خوش‌بین نیستند.

نظرسنجی مشابهی که سال گذشته انجام شد، از اتحاد کشورهای غربی در مورد مناقشه اوکراین خبر می‌داد.

شرکت‌کنندگان نظرسنجی سال گذشته از کشورهای امریکا، بریتانیا، ترکیه، هند، چین، روسیه و ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، آلمان و پولند بودند.

تعداد قابل توجهی از شرکت‌کنندگان در کشورهای غربی (۴۴ درصد در بریتانیا، ۳۸ درصد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ۳۴ درصد در امریکا) در سال ۲۰۲۳ معتقد بودند اوکراین باید تمامی سرزمین‌های از دست رفته خود را باز پس گیرد؛ حتی اگر این موضوع به قیمت طولانی‌تر شدن مناقشه با روسیه باشد.

گاردین با مقایسه نتایج این دو نظرسنجی نوشت به نظر می‌رسد سیاست‌مداران باید رویکردی واقع‌گرایانه‌تر در خصوص جنگ اوکراین در پیش گیرند.

به گفته دست‌اندرکاران نظرسنجی اخیر، تعریف «صلح قابل قبول» میان مسکو و کی‌یف می‎‌تواند در این برهه مورد بازنگری قرار گیرد.

مارک لئونارد، وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا گفت: «رهبران اتحادیه اروپا باید برای تداوم پشتیبانی از کی‌یف، مواضع خود را در قبال جنگ اوکراین تغییر دهند.»

او اضافه کرد مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی اخیر بر این عقیده هستند که هر چند اوکراین قادر به شکست دادن روسیه نیست اما ادامه کمک‌ها به کی‌یف می‌تواند زمینه را برای دست‌یابی به یک توافق صلح پایدار به نفع این کشور فراهم کند و مانع از پیروزی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه شود.

شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در ماه جدی گزارش داد بر خلاف پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در اوایل سال ۲۰۲۳، اوکراین نتوانست در صحنه نبرد با روسیه ورق را به نفع خود برگرداند.

سی‌ان‌بی‌سی افزود انتظار می‌رود سال ۲۰۲۴ سال دشوارتری برای اوکراین در عرصه جنگ با روسیه باشد.

وب‌سایت خبری فارین پالیسی نیز در آن زمان نوشت با وجود ورود مناقشه روسیه و اوکراین به سومین زمستان خود، هنوز آینده این جنگ نامشخص است.

به گفته فارین پالیسی، هیچ یک از این دو کشور در طی سال ۲۰۲۳ نتوانستند موفقیت نظامی چشمگیری در زمینه تصرف مناطق تحت کنترل طرف مقابل به دست آورند.

بسیاری از کارشناسان نظامی و چهره‌های سیاسی با اشاره به فرسایشی شدن جنگ روسیه و اوکراین می‌گویند نبرد میان طرف‌های درگیر به بن‌بست رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.