عمر داوودزی: طرح سازمان ملل برای مصالحه در افغانستان به بن‌بست رسیده است

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

محمدعمر داوودزی، وزیر داخله پیشین افغانستان گفته که با مخالفت شماری از کشورها از جمله روسیه با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل طرح این سازمان به بن‌بست رسیده است.

او افزود که این طرح «ناکام» شد و حالا طرف‌ها «بازی ملامت‌سازی» را شروع کرده‌اند.

آقای داوودزی روز جمعه، چهارم حوت، در گفت‌وگویی با افغانستان اینترنشنال گفت که شورای امنیت سازمان ملل به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان توصیه کرده بود که برای افغانستان نماینده‌ای ویژه تعیین کند.

آقای گوترش این موضوع را در نشست هفته گذشته دوحه مطرح کرد، ولی نماینده روسیه به عنوان عضو دایم شورای امنیت علیه این طرح موضع گرفت و آن را وابسته به رضایت طالبان کرد.

طالبان با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرده است.

آقای داوودزی در این گفت‌وگو تصریح کرد که با «شکست» این طرح، فرایند ادغام طالبان به جامعه جهانی هم به بن‌بست کشیده شده است.

وزیر داخله پیشین افغانستان هشدار داد که این بن‌بست برای طالبان و شهروندان افغانستان «نگران‌کننده» است، چون ممکن است بر کمک‌های بشری تاثیر منفی بگذارد و مشکلات مردم را بیشتر کند.

پیش از برگزاری نشست دوحه، فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در افغانستان، با طرف‌های دخیل در مسئله این کشور از جمله طالبان گفت‌وگو کرده بود.

آقای داوودزی گفت که نشست دوحه برای گفت‌وگو میان نمایندگان «گروه تماس» برگزار شد و هدف آن تعیین نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان بود.

از طالبان برای حضور در این نشست دعوت شد، ولی این گروه از شرکت در آن خودداری کرد، اما از گروه‌های مخالف طالبان علاقه‌مند شرکت در آن بودند، دعوت نشد.

آقای داوودزی گفت که هدف از دعوت طالبان برای حضور در این نشست این بود که نگرانی‌های جامعه جهانی با این گروه در میان گذاشته شود، در حالی این نگرانی‌ها در مورد مخالفان طالبان وجود ندارد.

عمر داوودزی در حالی از به بن‌بست رسیدن طرح سازمان ملل سخن می‌گوید که رزا اوتونبایوا، فرستاده ویژه دبیرکل ملل در افغانستان پنجشنبه، سوم حوت، با وزیر خارجه طالبان درباره نشست دوحه گفت‌وگو کرد و طالبان هم به صورت تلویحی خواهان مشوره سازمان ملل در نشست‌های بعدی شده بود.

دبیرکل سازمان ملل در پایان نشست دو روزه دوحه اعلام کرد که رایزنی در مورد تعیین نماینده ویژه برای افغانستان را ادامه می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.