معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان از مقامات این گروه خواست درباره دارایی‌های خود حساب دهند

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

مهاجر فراهی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان خواهان ثبت و نشر دارایی‌های مقامات طالبان شد.

آقای فراهی گفته خودش حاضر است درباره «جایداد و هر روپیه» دارایی خود حساب بدهد. او حسابدهی مقامات این گروه درباره دارایی‌های خود را «مفید» خوانده است.

مهاجر فراهی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان روز جمعه، چهارم حوت در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس با انتقاد تلویحی از فساد در اداره طالبان نوشت: «دریغ اگر کار اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها آغاز می‌شد.»

اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها در حکومت سابق افغانستان سازوکاری در زمینه مبارزه با فساد اداری بود. این اداره، مسئولیت داشت ثروت و دارایی‌های مقامات را ثبت و فهرست آنرا در وبسایت رسمی این اداره منتشر کند.

نشر فهرست دارایی‌ها کمک می‌کرد شهروندان، رسانه‌ها و جامعه مدنی به آمار دارایی‌های مقامات دسترسی داشته باشند و درباره افزایش و یا کاهش سالانه دارایی مقامات نظارت داشته باشند.

مهاجر فراهی در یادداشتی خود گفته «این سنت حضرت عمر بود که دارایی‌های افرادی که به آن‌ها مسئولیت سپرده می‌شد، به ثبت می‌رسید.»

اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها در دولت سابق فورمه‌های دارایی‌های مقامات ارشد حکومت پیشین به شمول رئیس‌جمهور، اعضای کابینه و نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان را ثبت و نشر کرده بود.

با این حال پس از ورود طالبان به کابل در اسد ۱۴۰۰، فورمه دارایی‌های هیچ یک از مقامات طالبان در وبسایت رسمی اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها منتشر نشده است.

پیش از این عمر زاخیل‌وال، وزیر مالیه سابق افغانستان در گفت‌وگو با افغانستان اینترنشنال گفته بود فساد اداری در ادارات طالبان در حال افزایش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.