اختصاصی افغانستان اینترنشنال؛ کارگر افغان کشته‌شده در تهران، در هرات به‌خاک سپرده شده است

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

منابع افغانستان اینترنشنال تایید می‌کنند که الیاس محمدی،‌ کارگر جوان افغان که با پرتاپ شدن از روی یک پل در تهران کشته شد، شنبه پیش در هرات به‌خاک سپرده شده است.

یک "حامی جمهوری اسلامی" او را به تصور توهین به پرچم از پل به پایین انداخته بود.

نزدیکان آقای محمدی می‌گویند یک بسیجی حامی جمهوری اسلامی در ساعات اولیه بامداد جمعه ۲۰ بهمن (دلو)، الیاس محمدی را که مشغول رفتگری (نظافت خیابان) بود، از روی پل نیایش در تهران به پایین پرتاپ کرد و او در اثر سقوط و عبور خودروها از روی بدنش، کشته شد.

جمهوری اسلامی در دو هفته‌ای که از این حادثه می‌گذرد، درباره کشته شدن آقای محمدی سکوت کرده است. اما کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی برای دادخواهی الیاس محمدی یک کارزار راه انداخته‌اند.

یک هفته طول کشید تا خانواده الیاس محمدی جسد او را تحویل بگیرند

یکی از بستگان آقای محمدی که نخواست نامی از او برده شود به افغانستان اینترنشنال گفت یک هفته طول کشید تا خانواده آقای محمدی موفق به تحویل گرفتن جسد و انتقال آن به هرات شدند.

به گفته این منبع، جنازه الیاس محمدی روز شنبه در زادگاهش،‌ روستای بند بنفش در ولسوالی اوبه ولایت هرات به‌خاک سپرده شده است.

الیاس محمدی که شش سال پیش به ایران رفته بود، در طول روز در یک میوه‌فروشی منطقه پنج تهران کار می‌کرد و شب‌ها با یک شرکت پیمان‌کار شهرداری، در خیابان‌های پایتخت ایران رفتگری می‌کرد.

یک همکار الیاس محمدی به رسانه‌های ایرانی گفته است: «ما با پیمانکار شهرداری کار می‌کنیم و شب حادثه مشغول شستن و نظافت دیواره‌های روگذر بودیم. ناگهان یک خودرو پژو پرشیای سیاه‌رنگ مقابل‌مان توقف کرد. فکر نمی‌کردیم راننده جوان نقشه هولناکی در سر داشته باشد. او ناگهان‌ از خودرو پیاده شد و به سمت‌مان آمد. بدون هیچ مقدمه‌ای با همکارمان (الیاس) گلاویز شد و بعد او را از بالای پل به پایین انداخت. ما فورا به سمت او رفتیم تا مانع فرارش شویم اما قاتل ما را هم تهدید کرد و گفت اگر به دنبالش برویم، ما را هم به پایین پرتاب می‌کند. او سپس سوار خودرو شد و با همراهانش فرار کرد.»

الیاس محمدی از شش سال پیش در ایران به‌سر می‌برد

شاهدان گفته‌اند که چند خودرو از روی بدن نیمه‌جان الیاس محمدی که بر روی اتوبان افتاده بود، عبور کرده‌اند.

رسانه‌های ایرانی می‌گویند قاتل دستگیر شده، یک جوان ۲۵ ساله و دارای مدرک لیسانس (کارشناسی) است. به گفته برخی منابع،‌ او یک بسیجی حامی جمهوری اسلامی است.

او به رسانه‌ها گفته است: «من در حال گذر از آن مسیر بودم که ناگهان چشمم به مقتول و دوستانش افتاد. تصور کردم که آنها قصد دارند پرچم‌هایی را که کنار اتوبان نصب شده بود سرقت کنند. پرچم‌ها به مناسبت ۲۲ بهمن برافراشته شده بود و من فکر کردم مقتول قصد اهانت به پرچم ها را دارد و می‌خواهد آن‌ها را از بین ببرد.»

او تایید کرده است که پیش از اقدام به حمله به الیاس محمدی،‌ به پلیس هم گزارش داده بود اما می‌گوید «باز هم نتوانستم آرام بنشینم، از ماشین (موتر) پیاده شدم و پس از درگیری با مقتول او را هل دادم که پرت شد پایین و جان باخت».

با وجود اعلام هویت و ملیت افغان محمدی، گروه طالبان و سفارت افغانستان در تهران که در اختیار این گروه است،‌ تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.