طالبان در خوست برقراری تماس تلفنی زنان با رسانه‌ها را ممنوع اعلام کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۶

مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که طالبان در ولایت خوست تماس تلفنی زنان با رسانه‌ها را «نامشروع» خوانده و ممنوع اعلام کرده است. این مرکز گفته طالبان به مسئولین رسانه‌ها هشدار داده که اگر از زنان تماس دریافت کردند، مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

مرکز خبرنگاران افغانستان یک نامه رسمی طالبان را منتشر کرده که در آن امضای عبدالرشید عمری، فرمانده امنیه طالبان در خوست دیده می‌شود.

آقای عمری در این نامه رسمی برقراری تماس تلفنی با رسانه‌ها را برای زنان و دختران در ولایت خوست ممنوع اعلام کرده است.

در نامه رسمی طالبان که روز شنبه، پنجم حوت، امضا شده، بعضی از رادیوهای خصوصی خوست به دامن زدن به «فساد اخلاقی» متهم شده‌اند. این نامه توضیح داده که برخی از زنان و دختران در جریان برنامه‌های اجتماعی و یا در جریان نشر برنامه درسی مکاتب به رادیوها زنگ می‌زنند و آنرا مصداق «تماس‌های نامشروع» و دامن زدن به «فساد اخلاقی» خوانده است.

در این نامه تاکید شده که رادیوها و تلویزیون‌های محلی برای نشر برنامه‌های درسی مکاتب از ریاست معارف جواز ندارند. در نامه هشدار داده شده که در صورت سرپیچی از این دستور مسئولین رسانه‌ها احضار و مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید در حال حاضر در کنار رادیو و تلویزیون ملی، تحت حاکمیت طالبان، ١٥ رادیو و سه تلویزیون خصوصی در ولایت خوست فعالیت دارند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، تهدید فرماندهی امنیه خوست به احضار و پیگرد خبرنگاران و مسئولان رسانه‌های این ولایت را خلاف قانون رسانه‌های همگانی دانسته است.

این مرکز نشر هشدار کتبی فرمانده امنیه طالبان در ولایت خوست را «بی‌سابقه» خوانده و خواستار لغو مداخله بیشتر طالبان در فعالیت‌های رسانه‌ها شده است.

در خبرنامه‌ آمده فعالیت کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای در افغانستان به حاشیه رفته و مقام‌های غیرمسئول به گونه مسقیم و غیرمستقیم رسانه‌ها را تهدید می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.