فعال حقوق بشر و از مدیران یک سازمان برنده جایزه صلح نوبل در روسیه زندانی شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

اولگ اورلوف، فعال سرشناس حقوق بشر و از مدیران بنیاد «یادبود» به‌دلیل اعتراض به جنگ اوکراین و متهم کردن ولادیمیر پوتین به فاشیسم، به دو سال و نیم زندان محکوم شد.

اورلوف ابتدا به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود، اما بعدا برای او حکم زندان صادر شد.

اورلوف، یکی از رهبران گروه حقوقی یادبود که جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۲۲ به دست آورد، پس از شرکت در تظاهرات ضد جنگ اوکراین و نوشتن مقاله‌ای تحت عنوان "آنها فاشیسم می‌خواستند و به آن رسیدند" متهم شد.

اورلوف، ۷۰ ساله، در حالی که پس از صدور حکم با دستبند از دادگاه دور می‌شد، گفت: «حکم نشان داد که مقاله من دقیق و درست است.» طرفداران او در دادگاه مسکو، از جمله نمایندگان سفارتخانه‌های غربی، او را تشویق کردند.

گروه یادبود که در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد، از آزادی بیان دفاع کرده و نقض حقوق بشر را از زمان جوزف استالین، رهبر شوروی تا به امروز، مستند کرده است. پس از آن که اتهام "عامل خارجی" به آن وارد شد، این گروه در سال ۲۰۲۱ در روسیه منحل شد.

منتقدان مهم پوتین همه در زندان یا خارج از روسیه اند. الکسی ناوالنی، معروف‌ترین مخالف پوتین حدود دو هفته پیش (۱۶ فبروری) هنگام گذراندن دوره حبس ۱۹ ساله خود در زندانی در شمال روسیه به‌طور ناگهانی درگذشت.

اورلوف سال گذشته در یک دادگاه محلی ابتدا به پرداخت ۱ هزار و ۶۲۸ دالر محکوم شد اما زمانی که او خواستار تجدید نظر شد، دادستان‌ها خواهان حکم زندان برای او شدند.

تاتیانا کاساتکینا، همسر اورلوف در خارج از دادگاه گفت: «من و او با هم (گروه) یادبود را ایجاد کردیم. اما مهمترین چیزی که ما ایجاد کرده‌ایم یک تیم است. تیمی که فارغ از اینکه اولگ آزاد باشد یا نه، کار خواهد کرد. بنابراین ما کار خواهیم کرد. ما زندگی خواهیم کرد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

معدن طلا
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.