سخنگوی طالبان: حقوق زنان افغان هیچ ربطی به امریکا ندارد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به سخنان وزیر خارجه امریکا گفت که موضوع حقوق زنان افغان به واشنگتن هیچ ربطی ندارد.

آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه از محدویت‌های طالبان بر زنان انتقاد کرد و گفت که مردم افغانستان با این سیاست طالبان مخالف‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد به رادیو ملی تحت کنترول طالبان گفت که امریکا باید متوجه مسئولیت خود در قبال جنگ غزه باشد. او افزود که امریکا با حمایت از اسرائیل و «جنایت» اسرائیل در غزه، نشان داد که «نه حقوق بشر را می‌شناسد و نه حقوق زنان و کودکان را.»

ذبیح‌الله مجاهد امریکا را متهم کرد که در عقب کشتار فلسطینی‌ها قرار دارد. سخنگوی طالبان گفت: «این چهره اصلی امریکا است.»

وزیر خارجه امریکا در نشست «ابتکار توانمندسازی اقتصادی زنان افغان» در واشنگتن، از سیاست‌های سرکوب‌گرانه‌ طالبان در برابر زنان افغان انتقاد کرد و گفت که ۸۵ درصد مردم افغانستان با این محدودیت‌های طالبان مخالف‌اند.

آنتونی بلینکن افزود که طالبان با حذف زنان از عرصه اقتصاد افغانستان به این کشور آسیب می‌زند. او این اقدام طالبان را مانعی در برابر توسعه پایدار افغانستان تلقی کرد.

وزیر خارجه امریکا گفت که ۸۵ درصد مردم افغانستان با محدودیت‌هایی که طالبان علیه زنان و دختران وضع کرده، مخالف‌اند و آنها خواستار دسترسی برابر زنان به آموزش‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.