پوتین درباره خطر جنگ هسته‌ای هشدار داد و گفت مسکو می‌تواند به اهداف غربی حمله کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه به کشورهای غربی هشدار داد که با اعزام نیرو به جنگ اوکراین، خطر ایجاد جنگ هسته‌ای بیشتر می‌شود.

پوتین گفت مسکو سلاح‌هایی در اختیار دارد که می‌تواند با آن به اهدافی در غرب حمله کند.

رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در در مجلس دوما (پارلمان) گفت غرب می‌خواهد روسیه را نابود کند، اما او هشدار داد که دخالت رهبران غرب در امور داخلی روسیه می‌تواند خطرناک باشد.

آقای پوتین گفت :«کشورهای غربی باید بدانند ما سلاح‌هایی داریم که می‌تواند اهدافی را در قلمرو آن‌ها هدف قرار دهد و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نابودی تمدن را تهدید می‌کند.»

پوتین در سخنرانی که به نظر می‌رسد مخاطب اصلی آن امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه باشد، گفت سرنوشت کسانی مثل آدولف هیتلر آلمان نازی و ناپلئون بناپارت فرانسوی را «که در گذشته به طور ناموفقی به روسیه حمله کرده بودند به یاد بیاورند.»

این هفته، ایمانویل مکرون در اظهاراتی غیرمنتظر ایده اعزام سربازان اروپایی به اوکراین را مطرح کرد. او گفت که برای جلوگیری از شکست اوکراین، هیچ گزینه نباید نادیده گرفته شود.

اظهارات مکرون واکنش تند روسیه را به دنبال داشته و کرملین گفت که حضور سربازان اروپایی در اوکراین منجر به جنگ میان روسیه و ناتو خواهد شد. همچنین، کشورهای عضو ناتو، از جمله امریکا و آلمان پیشنهاد اعزام سرباز به اوکراین را رد کرده و تنها بر ادامه کمک‌های نظامی به این کشور تاکید کردند.

اولین بار نیست که پوتین درباره خطرات رویارویی مستقیم میان ناتو و روسیه صحبت می‌کند. با این حال هشدار درباره هسته‌ای که در سخنرانی روز پنجشنبه پوتین از آن سخن به میان آمد یکی از صریح‌ترین هشدارهای او به غرب خوانده شده است.

رئیس جمهور روسیه نگرانی‌های غرب مبنی بر اینکه ممکن است نیروهای روسیه، فراتر از اوکراین بروند و به کشورهای اروپایی حمله کنند را یک نگرانی «بیهوده» خواند. او گفت: «مسکو اشتباه اتحاد جماهیر شوروی را تکرار نخواهد کرد و به غرب اجازه نخواهد داد جنگ را به یک مسابقه تسلیحاتی بکشاند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.