جیونیوز: طالبان به تی‌تی‌پی درباره استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان هشدار داده است

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

جیونیوز گزارش داد که طالبان به رهبری تحریک طالبان پاکستان نسبت به استفاده از خاک افغانستان برای حمله بر پاکستان شدیدا هشدار داده است.

این رسانه به نقل از یک عضو هیات علمای دینی پاکستان که اخیرا به کابل سفر کرده، نوشت: «چنین اقداماتی باعث تضعیف روابط بین دو ملت شده است.»

این رسانه پاکستانی گزارش داد اخیرا یک هیئت از روحانیون پاکستان به سرپرستی مولانا حمید الحق، رئیس جمعیت علمای اسلام به کابل رفته بود.

حمیدالحق، فرزند مولانا سمیع الحق است که شماری از رهبران طالبان از یک مدرسه او (دارالعلوم حقانیه) فارغ‌ شده‌اند.

این بازدید با هماهنگی اسرار مدنی، رئیس شورای تحقیقات بین‌المللی امور دینی، انجام شد. پس از سفر مولانا فضل‌الرحمن به کابل، این دومین سفر روحانیون پاکستانی به کابل است که برای ترمیم روابط اسلام‌آباد با طالبان انجام شده است.

در گزارش جیونیوز آمده رهبران طالبان به روحانیون پاکستانی گفتند حدود چهار هفته پیش نشستی تشکیل شد که در آن رهبران تحریک طالبان پاکستان مانند مفتی نور ولی محسود، حافظ گل بهادر و دیگران نیز در آن حضور داشتند.

ملا محمد حسن، رئیس‌الوزرای طالبان و برخی از وزرای او از طرف طالبان افغانستان در جلسه حضور داشتند.

در گزارش آمده که در این دیدار به رهبری تحریک طالبان پاکستان به صراحت گفته شد که «حملات در داخل پاکستان باعث تضعیف روابط آنها با مردم و دولت پاکستان شده است.»

طالبان افغان و پاکستانی تاکنون به طور رسمی درباره این جلسه ابراز نظر نکرده‌اند.

اکثریت رهبران و چهره‌های مذهبی طالبان در دارالعلوم حقانیه در اکوره ختک خیبرپختوا آموزش دیده و اسلام‌آباد تلاش دارد از طریق فشار چهره‌های مذهبی این مدرسه، همکاری میان تی‌تی‌پی و طالبان را کاهش دهد.

اسرار مدنی، که مسئولیت هماهنگی این جلسه را به عهده داشت، به نقل از مقامات دولتی طالبان گفت «اوضاع بعد از آن جلسه بهبود یافته است.»

با این حال، آقای مدنی گفت طالبان و به ویژه شبکه حقانی معتقدند که از سرگیری گفت‌وگو با تحریک طالبان پاکستان می‌تواند روابط را بهبود بخشد. با این حال به نظر می‌رسد مقامات پاکستانی با این ایده مخالفند. زیرا طالبان با استفاده از گفت‌وگوها امتیازاتی مثل آزادی زندانیان را به دست آوردند، اما انتظارات دولت پاکستان برآورده نشده است.

آقای مدنی در ضمن گفت مقامات طالبان در دیدار با روحانیون پاکستان از اخراج اجباری مهاجران پاکستان ابراز نارضایتی کرده و از دولت پاکستان خواسته این روند را متوقف سازد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.