یونسکو: نزدیک به یک‌ونیم میلیون دانش‌آموز دختر در افغانستان از حق آموزش محروم‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۲

یونسکو، نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد اعلام کرد که با شروع سال تحصیلی جدید در افغانستان، ۱.۴ میلیون دختر بالاتر از صنف شش از آموزش محروم‌اند. این نهاد گفته دانش‌آموزان دختر در سال نو امیدوار بودند بتوانند به مکتب بازگردند و در مسیر رشد قرار گیرند.

دفتر یونسکو در کابل روز پنجشنبه، دوم حمل، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت: «محروم کردن دختران باعث آسیب‌های جدی‌ به روح و روان آن‌ها و مانع توسعه‌ افغانستان می‌شود.»

مقام‌های وزارت معارف طالبان روز چهارشنبه، اول حمل، مراسم آغاز سال نو آموزشی را بدون حضور دختران و زنان در لیسه امانی در کابل برگزار کرد.

با شروع سال تحصیلی جدید، حبیب‌الله آغا، وزیر معارف طالبان از معلمان و دانش‌آموزان خواست از پوشیدن لباس‌های خلاف «اصول اسلامی و عنعنات افغانی» خودداری کنند.

او گفت معلمان و دانش‌آموزان باید «صورت و سیرت» خود را مطابق اصول اسلامی بیارایند.

با این حال، وزیر معارف طالبان در مورد لباس‌های «خلاف اصول اسلامی و افغانی» توضیحی نداد.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان در تابستان ۱۴۰۰، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بست. این گروه همچنین دختران را از رفتن به دانشگاه محروم و زنان را از کار با سازمان‌های غیردولتی منع کرده است.

در حکومت پیشین سال جدید آموزشی در روز سوم حمل آغاز می‌شد. طالبان اما با حذف جشن نوروز، سال آموزشی را در اول حمل برگزار می‌کند.

وزارت معارف طالبان از خبرنگاران خواسته بود برای پوشش مراسم آغاز سال جدید تعلیمی در لیسه امانی حضور یابند. این وزارت از خبرنگاران زن خواست در این مراسم شرکت نکنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.