رینا امیری: رفتار تبعیض‌آمیز طالبان علیه زنان، افغانستان را فقیر و وابسته نگه می‌دارد

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان، آغاز سال آموزشی بدون حضور دختران را غم‌انگیز خواند و گفت رفتار تبعیض‌آمیز طالبان علیه زنان افغانستان را فقیر و وابسته نگه می‌دارد.
رینا امیری گفت جهان خواهان لغو ممنوعیت آموزشی دختران از سوی طالبان است.

رینا امیری روز شنبه، چهارم حمل، در صفحه یادداشتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس، نسبت به تداوم ممنوعیت‌ آموزشی زنان و دختران افغان واکنش نشان داد. او این حکم طالبان را موجب نابودی ظرفیت ۵۰ درصد جمعیت افغانستان دانست.

خانم امیری بار دیگر تاکید کرد که تداوم این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های سد راه زنان افغان، ضمن وابسته‌سازی افغانستان به کمک‌ها، موجب افزایش مهاجرت اجباری نیز خواهد شد.

در سومین سال آموزشی در افغانستان، زنگ مکاتب بدون حضور دختران بالاتر از صنف ششم نواخته شد. به‌رغم درخواست‌های مکرر جهان از طالبان برای لغو ممنوعیت‌های آموزشی و شغلی زنان، این گروه همچنان بر این موضع خود باقی مانده است.
آغاز سال جدید آموزشی بدون حضور دختران، بار دیگر واکنش جهانی را برانگیخته است. سازمان عفو بین‌الملل خواستار بازگشایی فوری مکاتب دخترانه در افغانستان شده و از طالبان خواست که از طرح «بهانه‌های واهی» برای ادامه ممنوعیت آموزش دختران خودداری کند.
دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) ممنوعیت آموزش دختران را «غیرقابل توجیه و آسیب‌رسان» خوانده است.
پیشتر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف اعلام کرد که با اقدامات محدودکننده طالبان ۸۰ درصد دختران از آموزش بازمانده‌اند. این سازمان تعداد دختران محروم از آموزش را دو و نیم میلیون نفر گفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.