طالبان به چاپخانه‌ها دستور داده که بدون هماهنگی این گروه تقویم چاپ نکنند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به چاپخانه‌های خصوصی دستور داده است که بدون هماهنگی با این وزارت هیچ تقویمی را چاپ نکنند.

این دستور را اتحادیه چاپخانه‌ها و قرطاسیه‌فروشان کابل به مسئولان چاپخانه‌های خصوصی در شهر کابل ابلاغ کرده است.

عبدالرفیع صدیقی، رئیس این تحادیه، در نامه‌ای به مالکان همه چاپخانه‌های شهر کابل، براساس نامه رسمی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان تاکید کرده که هیچ چاپخانه‌ای حق ندارد بدون هماهنگی انتشارات بیهقی وابسته به این وزارت تقویم سال جدید را چاپ کند.

مالکان برخی از چاپخانه‌ها گفته‌اند که طالبان از آن‌ها خواسته‌اند که هیچ تقویمی غیر از تقویم تایید شده این گروه را چاپ نکنند. این گروه همچنین دستور داده است که چاپخانه‌ها از چاپ تقویم خورشیدی و میلادی هم خودداری کنند.

طالبان تقویم هجری خورشیدی را به تقویم هجری قمری تغییر داده و به چاپخانه‌ها دستور داده که با هماهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه می‌توانند تقویم قمری مورد تایید این گروه را چاپ کنند.

به گفته برخی از مالکان چاپخانه‌های خصوصی کابل، مقام‌های طالبان به آن‌ها تذکر داده‌اند که از درج مناسبت‌هایی که این گروه آن‌ها را تایید نکرده است هم خودداری کنند.

براساس نامه‌ای که رئیس اتحادیه چاپخانه‌های خصوصی صادر کرده، او هشدار داده که در صورت تخلف از دستور طالبان، مالکان چاپخانه‌ها مسئول خواهند بود.

آقای صدیقی در بخشی از نامه خود افزوده است که «طبق اطلاع ریاست استخبارات کابل» مالکان چاپخانه‌ها «مکلفند که بدون جواز فعالیت و استعلام رسمی هیچ نوع قطعی‌های ادویه‌جات، خوراکی و قطعی‌های مختلف» را چاپ کنند.

دستور تازه شامل عدم حک مهر، نامه‌ها و اسناد نهادهای امنیتی و اسناد مدارس دینی هم می‌شود.

تاکنون طالبان در این مورد اظهار نظر نکرده است، اما اداره اطلاعات و فرهنگ این گروه در لغمان در هشتم حمل از صاحبان چاپخانه‌ها خواست که فعالیت‌های خود را در چارچوب «اصول نظام اسلامی» تنظیم کنند.

طالبان پس از دستیابی به قدرت در ماه اسد ۱۴۰۰، محدودیت‌های گسترده‌ای را در زمینه چاپ و انتشارات وضع کرده است. در مواردی این گروه پخش برخی از کتاب‌ها را ممنوع کرده است.

به گفته منابع محلی، ماموران طالبان در مواردی به بازرسی کتاب‌فروشی‌ها پرداخته و شماری از کتاب‌ها را «ممنوعه» خوانده و به کتاب‌فروشان گفته‌اند که حق ندارند این کتاب‌ها را بفروشند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.