دبیرکل ناتو به اوکراین پیشنهاد بسته کمک‌های نظامی ۱۰۰ میلیارد یورویی داده است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

دبیرکل ناتو پیشنهاد بسته کمک نظامی پنج ساله به اوکراین به ارزش ۱۰۰ میلیارد یورو را داده است.

قرار است این پیشنهاد پس از بررسی در نشست دو روزه وزرای خارجه ناتو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، برای تصویب در نشست جولای سران ناتو در واشنگتن ارائه شود.

دیپلومات‌های اروپایی گفتند که بحث در مورد این پیشنهاد در مراحل اولیه است و مشخص نیست که آیا کل ۱۰۰ میلیارد یورو پذیرفته می‌شود یا خیر. تصمیمات ناتو مستلزم اجماع تمام ۳۲ عضو این ائتلاف است.

بر اساس این طرح، ناتو برخی از مسئولیت‌ها را از یک ائتلاف موقت به رهبری امریکا موسوم به گروه رامشتاین به عهده خواهد گرفت. این اقدام گامی برای محافظت در برابر هرگونه کاهش حمایت امریکا در صورت بازگشت دونالد ترامپ طراحی شده است.

یک مسئول ارشد ناتو گفت که ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان گفته است که این طرح تا حدی "سپری در برابر تغییرات سیاسی" در هر یک از اعضای ناتو است. بازگشت احتمالی ترامپ به قدرت و اظهارات اخیر او بسیاری اعضای ناتو را نگران کرده است.

به گفته دیپلومات‌ها، به عنوان بخشی از این طرح، ناتو یک بخش یا ماموریت برای اوکراین ایجاد خواهد کرد، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این ماموریت در داخل این کشور فعالیت خواهد کرد یا خیر.

کوتاهی متحدان غربی اوکراین در حمایت از این کشور در جنگ با روسیه باعث شده است که نیروهای اوکراینی در موارد مجبور به عقب‌نشینی شوند و رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنسکی درباره عقب‌نشینی بیشتر هشدار بدهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.