منابع: در حمله هواپیمای بی‌سرنشین در ولسوالی گیروی غزنی ۱۲ تن کشته شدند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

منابع در غزنی به افغانستان اینترنشنال گفتند که هفته گذشته ۱۲ تن در حمله هواپیمای بی‌سرنشین در ولسوالی گیرو کشته شدند.

پیش از این طالبان گفته بود که این افراد در انفجار یک سرگلوله منفجرنشده کشته شدند.

افغانستان اینترنشنال‌پشتو به نسخه‌ای از نامه‌ای دست‌یافته که براساس آن، رهبر طالبان در مورد حمله هواپیمای بی‌سرنشین در گیرو در غزنی و نظارت این هواپیما جلسه اضطراری تشکیل داده است.

دفتر والی طالبان در غزنی روز یکشنبه هفته گذشته، ششم حمل، گفته بود که در نتیجه انفجار یک سرگلوله باقی مانده از دوران حمله شوروی سابق در روستای زدران ولسوالی گیرو پنج زن و چهار کودک کشته شدند.

اما منابع به افغانستان اینترنشنال‌ این بیانیه طالبان را رد کردند و گفتند که این رویداد ناشی از حمله هواپیمای بی‌سرنشین بود که در آن ۱۲ نفر شامل سه کارمند وزارت معادن از جمله پسر مطیع‌الله بخت‌زوی، عضو کمیسیون ارزیابی این وزارت، دو جنگجوی طالبان، چهار زن و سه کودک کشته شدند.

به گفته منابع، این افراد می‎‌خواستند که در این منطقه در مورد موجودیت لیتیم تحقیق کنند تا در صورت موجودیت این عنصر، کارشناسان چینی را برای تحقیقات بیشتر به آنجا فرابخوانند.

براساس اسنادی که به افغانستان اینترنشنال‌ رسیده، یک روز پس از این حمله پهپادی در گیرو، ملا شیرین آخوند، والی قندهار به دستور هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، جلسه اضطراری نظامی برای بررسی این حمله پهپادی و پرواز پهپادها تشکیل داد.

در این جلسه تاجمیر جواد، معاون اداره استخبارات طالبان، حیات‌الله آخوند، معاون وزارت دفاع طالبان، حیات‌الله مبارک، معاون والی طالبان در قندهار و عبدالاحد طالب، فرمانده نیروهای ویژه محافظ رهبر طالبان و دیگر رهبران طالبان اشتراک داشتند.

در این جلسه، هیئتی برای بررسی این موضوع به ریاست تاجمیر جواد تشکیل شد.

حمله پهپادی هفته گذشته در حالی فاش می‌شود که عصر روز سه‌شبنه، چهاردهم حمل، هواپیماهای بی‌سرنشین چندین ساعت بر فراز دفتر هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، در قندهار گشت‌زنی کردند. به گفته منابع، گشت‌زنی پهپادها طالبان را نگران و مجبور کرد که رهبر خود را به یک پایگاه نظامی در ولسوالی پنجوایی منتقل کنند.

منابع افغانستان اینترنشنال گفتند که در پی گشت‌زنی پهپادها برای چندین ساعت بر فراز دفتر هبت‌الله آخندزاده در قندهار، مولوی عبدالاحد طالب، فرمانده نیروهای ویژه امنیتی او این موضوع را یک «خطر فوری» برای امنیت هبت‌الله آخندزاده خوانده و اقدام به تغییر مکان او کرده است.

در روزهای گذشته باشندگان ولایت‌های قندهار، بدخشان، پنجشیر، کنر و لغمان در پیام‌هایی هم به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که پهپادهایی در آسمان این ولایت‌ها دیده شدند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در واکنش به پرواز این پهپادها، امریکا را به «نقض» حریم هوایی افغانستان متهم کرد.

مقام‌های امریکایی پس از خروج این کشور از افغانستان، گفتند که ایالات متحده تهدیدهای تروریستی در افغانستان را زیر نظر دارد.

شماری از مقام‌های طالبان از جمله وزیر دفاع و رئيس ارتش این گروه نیز پیشتر انتقاد کرده بودند که حریم هوایی افغانستان هنوز تحت «اشغال» امریکا است.

در سال ۱۴۰۱ نیز پهپاد ناشناس به یک پایگاه نظامی طالبان در ولایت غزنی حمله کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.