روزنامه امریکایی: کانگرس همکاران افغانمان را فراموش نکند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

روزنامه امریکایی سنتر دیلی تایمز نوشت که امریکا با خروج از افغانستان به افغان‌ها «خیانت» کرد و حالا حداقل کاری که کانگرس می‌تواند این است که برنامه ویزای مهاجرت را گسترش دهد تا همکاران واشنگتن در افغانستان فراموش نشوند.

این روزنامه در سرمقاله روز نهم اپریل (۲۱ حمل) خود نوشت که در دو دهه جنگ با طالبان به افغان‌هایی که نگران انتقام‌گیری این گروه بودند، وعده داده شد که به امریکا انتقال داده خواهند شد.

به نظر روزنامه، تصویب صدور ۱۲ هزار ویزای ویژه مهاجرت به این همکاران محلی امریکا در افغانستان تنها در حد مقدمه‌ای برای اجرای مسئولیت‌های امریکا در قبال این همکارانش می‌تواند باشد.

سنتر دیلی تایمز با تاکید بر اینکه مسئولیت‌های امریکا هنوز پایان نیافته، نوشته که از حدود ۸۰ هزار نفری که تا اول مارچ برای دریافت ویزای ویژه مهاجرت شناسایی شده بودند، کار تنها یک‌چهارم آنها در این زمینه به مرحله نهایی رسیده است.

به باور سرمقاله‌نویس روزنامه، مقام‌های امریکایی به لحاظ نظری می‌توانستند به بررسی درخواست‌های همکاران محلی خود در افغانستان برای انتقال به امریکا ادامه دهند و از ابزارهایی مانند صدور ویزاهای بشردوستانه استفاده کنند، ولی فشارهایی هم برای کاهش تلاش‌ها در این زمینه وجود داشته است.

روزنامه افزوده است که در صورت کاهش این تلاش‌ها ممکن بود هزاران نفر سرگردان بمانند یا با آزار طالبان و حتی بدتر از آن روبه‌رو شوند.

نویسنده سنتر دیلی تایمز صدور ویزاهای ویژه مهاجرت را تنها «تسکینی» در این زمینه خوانده و افزوده که تمدید دوساله این برنامه بسیار کمتر از میزان نیاز به صدور چنین ویزاها است.

مجلس سنای امریکا پارسال از برنامه صدور ۲۰ هزار ویزای ویژه مهاجرت تا سال ۲۰۲۹ حمایت کرد، ولی سرانجام، تصمیم گرفته شد که ۱۲ هزار ویزا در ظرف دو سال آینده صادر شود.

سرمقاله‌نویس این روزنامه امریکایی افزوده است که هزاران شهروند افغان که در پی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در سال ۱۴۰۰ به امریکا منتقل شدند، واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت نیستند.

قانونگذاران کانگرس امریکا بارها بر سر اسناد قانونی برای ایجاد راهی برای اقامت قانونی آنها در این کشور گفت‌وگو کرده‌اند. با این حال، درخواست پناهندگی هزاران نفر از آن‌ها منتظر رسیدگی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها