پیام عیدی منسوب به رهبر طالبان: عاملان انتحاری مانند گذشته به حملات خود ادامه دهند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۲

براساس سخنان منسوب به هبت‌الله آخندزاده، او از عاملان انتحاری طالبان خواست مانند گذشته به حملات انتحاری ادامه دهند. رهبر طالبان گفته عاملان انتحاری این گروه در گذشته در مقابل دشمن حملات انتحاری کردند، اکنون هم آنها برای جنگ آماده باشند و برای حفاظت از نظام طالبان فداکاری کنند.

طبق اعلام طالبان، هبت‌الله آخندزاده روز چهارشنبه، روز اول عید، در مسجد عیدگاه قندهار سخنرانی کرد.

طالبان می‌گوید با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان این کشور اکنون مستقل است. با این حال، رهبر طالبان توضیح نداده است که عاملان حملات انتحاری این گروه در کجا و علیه چه کسی به حملات انتحاری ادامه دهند.

در پیام صوتی منسوب به ملا هبت‌الله که طالبان آن را روز چهارشنبه ۲۲ حمل پخش کردند، گفته است: «زمانی کفار در کشور ما بودند و شما در مقابل آنها حمله انتحاری کردید. حالا هم مانند گذشته باید [عملیات] استشهادی (انتحاری) کنید و برای جنگ آماده باشید؛ چون همانطوری که آنها (دشمن) در مقایل ما از مادر بمب‌ها، بی۵۲، هواپیمای بی‌سرنشین و مواد شیمیایی استفاده کردند.»

رهبر طالبان درحالی جنگجویان این گروه را به حملات انتحاری تشویق می‌کند که اخیرا در حمله انتحاری در قندهار که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت حدود ۴۰ نفر کشته شدند. طالبان این حمله را محکوم کردند. گروه داعش نیز مانند طالبان مدعی برپایی نظام اسلامی در افغانستان است. تاکتیک‌های جنگی طالبان و داعش مشابه است و هر دو گروه مهاجمان انتحاری خود را «استشهادی» می‌گویند.

طالبان می‌گوید ملا هبت‌الله آخندزاده در روز اول عید فطر در قندهار سخنرانی کرد.

رهبر طالبان، که مخفی زندگی می‌کند و از حضور علنی در میان مردم خودداری کرده، در این پیام گفته است که «دشمن» غافل ننشسته و‌ اکنون از راه دیگر مانند «رسانه و از اینترنت» به گفته او به تبلیغات و «تفرقه‌اندازی» ادامه می‌دهد.

او هرچند از دشمن طالبان نام نبرده، اما در این سخنرانی پیوسته از جامعه جهانی و امریکا نام برده است.

ملا هبت‌الله آخندزاده گفته است جنگجویان و عاملان انتحاری طالبان نباید آرام بنشینند. او تاکید کرده که این جنگجویان و عاملان حملات انتحاری «همیشه باید جنگ و جهاد کنند و این نظام اسلامی نیاز به حفاظت دارد.»

او گفته با تسلط طالبان بر افغانستان، «نظام اسلامی» حاکم شده است. او تاکید کرده است که نظام طالبان از نظر خدا «عیبی ندارد، اما «کشورهای کفری» تلاش می‌کنند اسلام را «پرعیب» نشان دهند.

ملا هبت‌الله گفته است که این گروه تا «دم مرگ» مبارزه و از اسلام دفاع می‌کند.

به قصاص، شلاق زدن و قطع عضو ادامه می‌دهیم

در سخنرانی منسوب به رهبر طالبان به مناسبت عید فطر تاکید شده که قصاص، شلاق زدن و قطع عضو بخشی از قوانین اسلام است و این گروه آن را اجرا می‌کند.

برپایه فایل صوتی این سخنرانی، که طالبان پخش کرده، آخندزاده گفته اینکه جامعه جهانی می‌گوید طالبان قانون ندارد، نادرست است. او گفت: «ما قانون داریم و قانون ما اسلام است.»

رهبر طالبان گفته این گروه با دنیا جز اسلام هیچ ‌مشکلی ندارد. او تاکید کرده است که طالبان تنها «‌در دایره اسلام حاضر به معامله است. یعنی هر چیزی که در اسلام قابل اجرا است و در دوران حضرت محمد هم اجرا شده است، ما به آن ‌پایبند هستیم و مطابق آن با دنیا توافق می‌کنیم.»

رهبر طالبان افزود: «دنیا از ما می‌خواهد که از دین خود بگذریم.»

طالبان هیچ تصویری از ملا هبت‌الله آخندزاده پخش نکرده است. در فایل صوتی منسوب به او تاکید شده که طالبان قبلا هم با خارجی‌ها مبارزه کرده و اکنون هم به مبارزه خود علیه آنها ادامه می‌دهد.

او در بخشی از سخنان خود خطاب به اعضای طالبان گفت: «دشمن هنوز زنده است و ما همیشه باید برای جهاد علیه آنها آماده باشیم‌ و همیشه جهاد کنیم.»‌

رهبر طالبان کشورهای غربی را «کفار» خواند و گفت دین آنها «باطل» است.

ملا هبت‌الله آخندزاده اسلام را «کامل‌ترین دین» خواند و افزود زمانی که طالبان «قانون اسلام و شریعت را اجرا می‌کند، جهان می‌گوید نقض حقوق بشر است. آنها می‌گویند چرا دست را قطع می‌کنید؟ چرا زن را در ملاء عام شلاق می‌زنید؟.»

رهبر طالبان گفت: «قصاص کردن، شلاق زدن و قطع عضو جزو قوانین ما است و ‌ما آن را اجرا می‌کنیم.»

او افزود در حالی که امریکا از طالبان می‌خواهد که به این کشور و قوانین آن از جمله حقوق بشر احترام بگذارد، خود امریکا به دین اسلام احترام نمی‌گذارد. هبت‌الله آخندزاده گفت: «وقتی ما به اصول شما احترام داریم، شما هم اصول و قوانین ما را بپذیرید.»

رهبر طالبان گفته امریکا وارد افغانستان شد و طالبان را «تروریست» خواند و بر این گروه «مهر تروریستی» زد. او تاکید کرد که برخلاف ادعای امریکا، طالبان پس از دستیابی به قدرت «عفو عمومی» اعلام کرد.

او خطاب به امریکا گفت که طالبان پس از تسلط بر افغانستان «عمل تروریستی» انجام نداده، بلکه به گفته او، این گروه با «شفقت و مهربانی» عمل کرده است.

رهبر طالبان همچنین گفته است جهان قبلا با سلاح «حمله و توطئه» می‌کرد و اکنون با اینترنت و رسانه‌ها علیه طالبان «تبلیغات» می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها