امریکا برای ارتقای سامانه‌های پدافند هوایی هاوک ۱۳۸ میلیون دالر به اوکراین کمک می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۲

یک مقام وزارت امور خارجه امریکا روز سه‌شنبه، ۲۱ حمل، به رویترز گفت ایالات متحده برای حفظ و ارتقای سامانه‌های پدافند هوایی هاوک به اوکراین تا ۱۳۸ میلیون دالر تجهیزات می‌فروشد تا به این کشور در برابر حملات پهپادی و موشک‌های کروز روسیه کمک کند.

ایالات متحده ارسال موشک‌های رهگیر هاوک به اوکراین را در سال ۲۰۲۲ به عنوان ارتقاء سیستم‌های موشکی دفاع هوایی استینگر، که سیستمی کوچک‌تر و با برد کوتاه‌تر است، آغاز کرد.

از آن زمان، اوکراین چندین سامانه دفاع هوایی از جمله سامانه پاتریوت ساخت امریکا را دریافت کرده است.

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا، طرح بسته بزرگ کمک ۶۰ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین را متوقف کرده است.

تاکید وزیر دفاع امریکا بر ضرورت حمایت از اوکراین

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز روز سه‌شنبه در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: «امنیت ما در این دوران پرتلاطم به قدرت هدف امریکا متکی است. ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهور روسیه شرط بسته که ایالات متحده متزلزل خواهد شد و دوستانش را رها می‌کند و اوکراین را در مقابل خطری مرگبار رها می‌کند.»

او گفت:« اگر کرملین بر اوکراین چیره شود، متجاوزان احتمالی در سراسر جهان را جسور خواهد کرد و ایالات متحده امنیت بسیار کمتری خواهد داشت.»

وزیر دفاع امریکا افزود: «اگر امریکا کنار برود، ما جهان آزاد را در معرض خطر قرار می‌دهیم و با هزینه‌ها و خطرات غیرقابل تصوری مواجه می‌شویم. می‌دانیم که چین و دیگران از آنچه را پوتین انجام می‌دهد و نیز واکنش ما را تماشا می‌کنند و یاد می‌گیرند.»

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا که به امریکا سفر کرده، هم روز سه‌شنبه از قانونگذاران امریکایی خواست که کمک نظامی مورد نظر دولت بایدن برای اوکراین را به تصویب برسانند.

او گفت: «در تهران، پیونگ‌یانگ و بیحینگ کسانی هستند که منتظرند ببیند ما چگونه از متحدان خود حمایت می‌کنیم.»

در همین فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعلام کرد دولت این کشور تسلیحات و مهمات ضبط شده از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اوکراین انتقال داده است تا در این کشور برابر تهاجم روسیه و برای دفاع از خود به کار گرفته شوند.

سپاه پاسداران این تسلیحات و مهمات را در مقاطع زمانی مختلف برای حوثی‌های یمن ارسال کرده بود، اما محموله‌ها در میانه راه، به دست نظامیان امریکایی مستقر در منطقه مصادره شدند.

سنتکام روز سه‌شنبه ۲۱ حمل در بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی اکس نوشت این تسلیحات شامل پنج هزار کلاشنیکف، مسلسل، تفنگ برای تک‌تیرانداز و آرپی‌جی و همچنین بیش از ۵۰۰هزار گلوله بودند که از چهار کشتی مختلف کشف شدند که قصد انتقال آن‌ها را به یمن داشتند.

این محموله‌ها در فاصله زمانی اول خرداد ۱۴۰۰تا ۲۶بهمن ۱۴۰۱شناسایی و ضبط شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها