زلمی خلیلزاد: حمله به نیروهای نیابتی ایران به تنهایی کارساز نیست، تحریم‌ها را افزایش دهیم

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۲۴

زلمی‌ خلیلزاد گفته که برای بازدارندگی ایران تنها حمله امریکا به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی کافی نیست.

نماینده پیشین امریکا در افغانستان در مقاله‌ای در نشنال‌اینترست توصیه کرد که امریکا بر فشار سیاسی و وضع تحریم‌های پرهزینه بر تهران تمرکز کند.

آقای خلیلزاد درباره درگیری‌ها در غزه و حمله اسرائیل به قنسولگری ایران در سوریه نوشت که امریکا و اسرائیل منتظر پاسخی ایران در واکنش به حمله به قنسولگری این کشور در سوریه هستند، اما این تنها بخشی از یک چالش بسیار بزرگتر است.

او نوشته که ایران با طولانی کردن جنگ در منطقه به هدف دیرینه خود یعنی اعمال فشار برای هژمونی منطقه‌ای سرعت می‌بخشد.

این دیپلومات پیشین امریکایی افزود که جمهوری اسلامی با بهره‌جویی از رهبران شبه‌نظامی نیابتی خود و احزاب اسلام‌گرای طرفدارش می‌خواهد محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، را مجبور کند تا واشنگتن را برای یک جدول زمانی برای خروج کامل ارتش امریکا تحت فشار قرار دهد.

آقای خلیلزاد در نوشته خود استدلال کرده که پاسخ به جمهوری اسلامی که قصد دارد با هژمونی منطقه‌ای و گسترش جنگ دهلیزی زمینی تا مدیترانه برای خود باز کند، تنها از طریق هدف قرار دادن نیروهای نیابتی‌اش کافی نیست. خلیلزاد گفته است که برای تهران جان شبه‌نظامیان عراقی، سوری، لبنانی و یمنی ارزان و کم‌مصرف است.

به نظر این دیپلومات پیشین امریکایی، «باید به ایران فهمانده شود که از سرگیری حملات نیروهای نیابتی علیه امریکا از جمله پایگاه‌ها و کشتی‌های دریایی در منطقه منجر به خنثی کردن اهداف باارزش تهران در منطقه و در داخل این کشور خواهد شد.»

او با اشاره به تحریم‌هایی که در زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، بر ایران وضع شد، نوشت که این تحریم‌های قابل توجه شامل بخش‌های نفتی و غیرنفتی با تاثیر بر بیش از ۷۰۰ شخص و نهاد برای ایران بسیار پرهزینه بود و تهران از بازگشت آنها بیم دارد.

زلمی خلیلزاد تشویق کشورهای منطقه برای تقویت قابلیت‌های نظامی برای مقابله با اهداف تهران و تلاش برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان را از موضوع‌های دیگری عنوان کرده که می‌تواند در مقابل ایران بازدارندگی ایجاد کند.

آقای خلیلزاد در نوشته خود تداوم حضور نیروهای امریکایی را مانع بزرگی برای یکی از اهداف استراتژیک منطقه‌ای رژیم ایران و تسلط بر منطقه دانسته است.

او توصیه کرده که امریکا برای مقابله با تسلط بیشتر ایران، با اجرای برنامه‌های موثری که فساد و اتلاف منابع این کشور از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی و افراطی را آشکار می‌کند و برجسته‌سازی مخالفت‌های گسترده در داخل کشور، نابودی آن را سرعت ببخشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها