عضو مظنون به فعالیت تروریستی حزب اسلامی دو سال پس از ورود به امریکا بازداشت شد

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۲۴

یک عضو حزب اسلامی حکمتیار، که نامش مشمول فهرست تروریستی امریکا است، در پی پخش گزارش‌های رسانه‌ها از حضور آزادانه او در امریکا، بازداشت شد.

به گزارش ان‌بی‌سی‌نیوز، محمد خاورین ۴۸ ساله شام پنجشنبه (۲۳ حمل) در شهر سان آنتونیوی تگزاس بازداشت شد.

رسانه‌های امریکایی ساعاتی پیش از بازداشت آقای خاورین، گزارش دادند که این عضو حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با این که نامش در فهرست تروریستی پولیس فدرال امریکا است، به صورت آزادانه در این کشور گشت‌وگذار می‌کند.

آقای خاورین، که نامش در رسانه‌های امریکایی به صورت «محمد خاروین» نوشته شده، اگرچه در ۱۹ حوت ۱۴۰۱ پس از عبور غیرقانونی از مرز مکسیکو به امریکا در کالیفرنیا دستگیر شده بود، ولی به دلیل اینکه اطلاعات مربوط به او، با فرد مورد نظر پولیس فدرال امریکا مطابقت کامل نداشت، به قید وثیقه و زیر نظر پولیس آزاد شد.

در زمان عبور او از مرز امریکا، ماموران مرزبانی این کشور یک مورد از اطلاعات مربوط به محمد خاورین را دریافتند که با اطلاعات فردی به همین نام در فهرست تروریستی مطابقت دارد.

با این حال، دفاتر مهاجرت اطلاعات او را پردازش کردند، اطلاعات بایومتریکش را گرفتند و مانند هر پناهجوی دیگری آزاد کردند. او پس از آن اجازه یافت که برای دریافت پناهندگی و مجوز کار درخواست بدهد و یک سال آزادانه در امریکا زندگی و مسافرت کند.

با این حال، پولیس فدرال امریکا، اف‌بی‌آی، در ماه حوت گذشته اطلاعاتی به اداره مهاجرت امریکا داد که نشان می‌داد خاورین ارتباطات تروریستی بالقوه دارد و ممکن است خطری برای امنیت ملی این کشور باشد.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از منابع آگاه از این پرونده گزارش داد که تقریباً یک سال پس از آزادی او در نزدیکی مرز، پولیس امریکا او را در نهم حوت پارسال در سن آنتونیو دستگیر کرد.

او پس از دستگیری تا نهم حمل در بازداشت به سر برد و پس از آن در دادگاه حضور یافت. ان‌بی‌سی نیوز نوشت که دادستان‌ها اطلاعاتی را که نشان می‌داد خاورین با حزب اسلامی افغانستان ارتباط دارد، با قاضی در میان نگذاشتند، اما آنها با این استدلال که او ممکن است فرار کند، خواستار بازداشت او شدند.

با این حال، قاضی این عضو حزب اسلامی را تا زمان برگزاری دادگاهش در سال آینده به قید وثیقه ۱۲ هزار دالری آزاد کرد.

نام محمد خاورین در فهرست تروریستی اف‌بی‌آی قرار دارد. این فهرست شامل نام‌های حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می‌شود که به عنوان تهدیدهای امنیتی بالقوه در نظر گرفته می‌شوند.

این پایگاه داده‌ها نشان می‌دهد که این فرد عضو حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار است. از نظر امریکا، این حزب یک سازمان سیاسی شبه‌نظامی است که به دلیل مرام‌نامه افراطی خود به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

به گفته دفتر مدیر اطلاعات ملی امریکا، حزب اسلامی یک «گروه شورشی به‌شدت ضدغربی» است که پیش از سقوط حکومت مورد حمایت غرب در افغانستان در سال ۲۰۲۱، در پی سرنگونی آن بود.

حزب اسلامی در افغانستان مسئول حملاتی بوده است که منجر به کشته شدن دست‌کم ۹ سرباز و غیرنظامی امریکایی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ شد.

امریکا این حزب را در داخل خاک خود تهدیدی به حساب نمی‌آورد.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، گفته است که اولویتش برای بازداشت و اخراج مهاجران، افرادی است که تهدیدی برای امنیت ملی به شمار می‌روند.

وزارت امنیت داخلی امریکا در واکنش به انتقاد رسانه‌ها از آزادی محمد خاورین گفته که اداره گمرک و حفاظت مرزی فردی را که در فهرست تروریستی است، «آگاهانه» آزاد نکرده است.

این وزارتخانه به ان‌بی‌سی نیوز گفت در ابتدا اطلاعات موجود در پرونده با اطلاعات این فرد مطابقت کامل نداشت، ولی به محض اینکه اطلاعات نشان داد که این فرد «خطرناک» است، بازداشت شد. این وزارت تاکید کرد که خاورین به دلیل احتمال «خطرات امنیت عمومی» زیر نظر نیروهای امنیتی بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها