منابع: طالبان گلبدین حکمتیار را از دیدار و اظهارنظرهای سیاسی منع کرده است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

منابع نزدیک به رهبر حزب اسلامی روز دوشنبه به افغانستان اینترنشنال گفتند که شماری از طالبان به خانه حکمتیار رفته و او را از سخنرانی‌ و دیدارهای سیاسی منع کردند.

فرزند آقای حکمتیار از تایید و رد این موضوع خودداری کرد.

منابع گفتند که در پی انتشار اظهارات گلبدین حکمتیار مبنی اشغال حریم هوایی افغانستان توسط پهپادهای امریکا، شماری از مسئولان طالبان به خانه او رفته و اظهارات او را خلاف اصول خود خواندند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان در دیدار با شماری از اعضای حزب خود در روزهای عید گفت که پهپادهای امریکا در فضای افغانستان می‌گردند و فضای افغانستان اشغال شده است.

آقای حکمتیار گفته است که هیچ‌ نوع حضور و اشغال امریکا در افغانستان را نمی‌پذیرد و از طالبان خواسته بود که اظهارات تام وست را رد کند.

حکمتیار گفت:«تام وست در کانگرس گفته بود که ما حالا در افغانستان حضور استخباراتی فعال داریم. این حرف عادی نیست بلکه سخن یک شخص مسئول است.»

وی افزود:«تام وست گفته که ما دو میلیارد دالر به طالبان کمک کردیم و طالبان به وعده خود عمل می‌کند.» رهبر حزب اسلامی گفته که طالبان باید همان زمان این اظهارات نماینده امریکا را رد می‌کرد و از طالبان خواست که اظهارات وست را رد کند.

مشخص نیست که رهبر حزب اسلامی به کدام اظهارات نماینده امریکا در امور افغانستان اشاره داشت. اما، پیش از این مقام‌های امریکایی گفته‌اند که امریکا فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان را زیر نظر دارد.

حکومت امریکا به کمک به پهپادها که در فضای افغانستان می‌چرخند و طالبان هم توان جلوگیری از ورود این هواپیماها به حریم هوایی افغانستان را ندارد، برخی از حملات را در افغانستان انجام داده است. در یکی از این حملات پهپادی، ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل کشته شد.

نمایندگان جمهوری‌خواه در کانگرس از حکومت بایدن انتقاد کرده اند که او با خروج تمام نیروها از افغانستان، توان نظارت و عملیات علیه گروه‌های تروریستی در افغانستان را از دست داده است.

ممنوعیت دیدار و حتا «بازداشت خانگی» گلبدین حکمتیار در شبکه‌های اجتماعی نیز پخش شده است.

بخش پشتو افغانستان اینترنشنال با حبیب الرحمان حکمتیار، فرزند رهبر حزب اسلامی در تماس شد. او بدون رد یا تایید خبرها درباره پدرش نوشت:«فراز و نشیب در مبارزه سیاسی و مواجه شدن با مشکلات به خاطر گفتن حق در مقابل استبداد و بی قانونی امر طبیعی است.»

تنش‌ها میان طالبان و رهبر حزب اسلامی اخیرا بالا گرفته است. در آخرین مورد، طالبان او را از خانه‌اش در سرک دارالامان که از زمان امضای توافق‌نامه صلح با حکومت اشرف غنی در آن می‌زیست، بیرون کرد و گفت که این خانه ملکیت وزارت دفاع است.

حکمتیار بارها از سیاست‌ها و رهبری طالبان انتقاد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها