طالبان ۱۹ تانکر سوخت 'بی‌کیفیت' را به ایران برگرداند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

اداره ملی استندرد طالبان روز دوشنبه، ۲۷ حمل، اعلام‌ کرد که ۱۹ تانکر حامل مواد سوخت «بی‌کیفیت» را از بندر ابونصر فراهی، در ولایت فراه به ایران بازگردانده است.

طالبان در ماه‌های گذشته ده‌ها تانکر حامل مواد سوخت ایران را مسترد کرده است.

در خبرنامه این اداره آمده که این تانکرها از گذرگاه مرزی ابونصر فراهی وارد افغانستان می‌شدند، اما به دلیل تکمیل نکردن معیار‌های این اداره به ایران بازگردانده شدند.

اداره ملی استندرد طالبان از بازرگانان خواسته است از وارد کردن مواد نفتی غیرمعیاری به افغانستان خودداری کنند.

مقامات ایرانی در ماه‌های گذشته در پاسخ به این اقدام طالبان توانایی این گروه در تعیین کیفیت مواد سوخت ایرانی را زیر سوال برده‌اند.

احمد معروف‌خانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت در ماه قوس پارسال گفت تمام فرآورده‌های نفتی که از مدخل قانونی به افغانستان فرستاده می‌شود به لحاظ استانداردهای کیفی مورد تایید است مگر آنکه صادرات از مسیر قانونی طی نشود.

آقای معروف‌خانی گفت: «افغانستان نمی‌تواند ملاک تشخیص کیفیت بنزین ایرانی باشد. چراکه هیچ مکانیزم استانداری در مرزهای این کشور حاکم نیست.»

به گفته این مقام ایرانی «مکانیزم‌هایی را در مرز افغانستان تعبیه شده است با معیار و استاندارد مشخصی، همخوانی ندارد و براساس تعابیر و تعاریف طالبان است، با این اوصاف چطور استاندارد بودن یا نبود بنزین ایرانی را می‌سنجند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها