ارتش امریکا: بمب‌گذاری داعش در میدان هوایی کابل در ۲۰۲۱ غیرقابل پیش‌گیری بود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

بررسی‌های جدید ارتش امریکا ادعای برخی سربازان امریکایی در مورد امکان جلوگیری از بمب‌گذاری در فرودگاه کابل را رد کرد.

ارتش ایالات متحده تایید کرد که عبدالرحمان اللوگری، بمب‌گذار داعشی در فرودگاه کابل، پس از تسلط طالبان از زندان رها شده بود.

به گزارش اسوشیتدپرس، فرماندهی مرکزی ایالات متحده برای آسیا و افریقا(سنتکام) یافته‌های خود را درباره حمله بمب‌گذاری در میدان هوایی کابل در آگست ۲۰۲۱ روز دوشنبه (۲۷ حمل) منتشر کرد.

در آخرین روزهای پر هرج‌ومرج خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۲۶ آگست ۲۰۲۱) در پی یک حمله انتحاری در فرودگاه کابل، ۱۳ سرباز امریکایی و ۱۷۰ افغان کشته و شماری نیز زخمی شدند.

کشته شدن سربازان امریکایی و ادعای برخی از نیروهای نظامی از جمله یک تفنگدار دریایی که در حمله انتحاری فرودگاه کابل زخمی شده بود، با انتقادات گسترده به‌ویژه در کانگرس ایالات متحده مواجه شده است.

تایلر وارگاس اندروز، تفنگدار پیشین نیروی دریایی امریکا در ماه مارچ امسال به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت که او و همکارانش مرد مشکوکی را دیدند که احتمالا مهاجم داعش بود و ممکن بود جلوی حمله گرفته شود، اما در آن‌زمان درخواست‌ها برای اقدام رد شد.

ارتش امریکا همچنین برای نخستین‌بار هویت بمب‌گذار انتحاری را عبدالرحمان اللوگری، عضو شاخه خراسان داعش، معرفی کرد که در زندانی در افغانستان به سر می‌برد و پس از تسلط طالبان رها شد.

اعضای تیم بررسی رویداد فرودگاه کابل در یک جلسه توجیهی تصاویری از مرد مظنون را در دسترس برخی خبرنگاران قرار دادند که به عنوان یک تهدید بالقوه شناسایی شده بود.

آنان این عکس را با اللوگری مقایسه کرده و پس از تشخیص چهره و تحلیل‌های دیگر گفتند که تصویر مرد مظنون با اللوگری یکی نیست.

این در حالی‌ست که وزارت دفاع امریکا چندی پس از حادثه فوق، نام اصلی طراح حمله بر فرودگاه کابل را کبیر ایدی اعلام کرد و مدعی شد که کبیر ایدی در حمله هوایی ارتش امریکا در ۲۷ اگست کشته شد.

بر اساس بررسی‌های تازه ارتش امریکا، مرد مظنون داعشی حوالی ساعت ۷ صبح به وقت محلی در فرودگاه کابل دیده شده و از ساعت ۱۰ صبح به‌بعد دیده نشده بود. این در حالی‌ست که بمب‌گذاری تقریبا هفت ساعت بعد اتفاق افتاده است.

برخی از اعضای خانواده‌های سربازان امریکایی کشته‌شده در انفجار فرودگاه کابل، به‌رغم دریافت گزارش‌های مشابه‌، هنوز متقاعد نشده‌اند.

یک عضو خانواده سرباز امریکایی کشته شده به اسوشیتدپرس گفت: «تایلر اندروز آنچه را که دیده بود، دید و می‌داند که چه چیزی را دیده است.»

او گفت هرچند تیم بررسی اظهارات تایلر را بی‌اعتبار نکردند اما گفتند که او اشتباه کرده است.

تیم بررسی ارتش گفت که یافته‌های آن نشان می‌دهد که این حمله قابل پیش‌گیری نبود و گزارش‌های تهدیدات قبل از بمب‌گذاری بسیار مبهم بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
اوبر

رادیو

پادکست‌ها