مولوی عبدالکبیر: شماری از نظامیان پیشین در صفوف پولیس و ارتش طالبان خدمت می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

عبدالکبیر، معاون رئيس‌الوزرای طالبان در دیدار با شماری از افغان‌های مقیم اروپا در کابل مدعی شد که شماری از نظامیان پیشین در صفوف پولیس و ارتش این گروه کار می‌کنند.

براساس تصاویری که طالبان پخش کرده، دو زن هم در این دیدار حضور داشتند، اما طالبان درباره آنها توضیحی نداده است.

ارگ طالبان گفته کسانی که با این مقام طالبان دیدار کردند، نمایندگان و بزرگان اتحادیه افغان‌های مقیم آلمان، برېتانیا، بلجیم، سویدن، اتریش، ترکیه، ناروی و امارات متحده عربی هستند.

به گفته طالبان، مولوی عبدالکبیر گفته با تسلط این گروه بر افغانستان در ۱۴۰۰، نظامیان پیشین کشور را ترک کردند و شماری از آنها که در کشور ماندند، اکنون در صفوف پولیس و اردوی طالبان کار می‌کنند. او تعداد نظامیانی را که در حکومت طالبان کار می‌کنند، مشخص نکرد.

عبدالکبیر بدون اشاره به گزارش سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری درباره قتل ده‌ها نظامی پیشین و شکنجه آنها توسط طالبان گفته تهدید متوجه نظامیان حکومت پیشین نیست.

براساس گزارش‎‌ها، طالبان شمار زیادی از کارمندان ادارات حکومت پیشین را برکنار و افراد خود را جایگزین کرده‌اند.

وزارت خارجه طالبان گفته است این افراد با امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه، نیز دیدار کرده‌اند.

طبق خبرنامه‌های ارگ طالبان، این افراد در دیدار با عبدالکبیر «پیشرفت‌ها و دستاوردهای طالبان» را قابل ملاحظه خواندند.

ارگ طالبان به نقل از نمایندگان این اتحادیه‌ها نوشت که آنها سیاست اقتصادی و مالی طالبان ستودند و گفتند که این گروه افغانستان را از «جزایر قدرت، فساد، ناامنی و باجگیری» نجات داده است.

آنها از طالبان خواسته‌اند که کابینه خود را از وضعیت سرپرستی خارج و حکومت «دایمی» با حضور سایر اقشار جامعه ایجاد کند. آنها همچنین خواستار بازگشایی مراکز آموزشی به روی دختران و کار برای زنان شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها