مشاور امنیت پیشین امریکا: کمک‌های مالی نباید باعث حمایت و مشروعیت طالبان شود

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان نباید با بهره‌جویی از کمک‌های خارجی حمایت شود و مشروعیت به دست آورد.

به باور آقای بولتون، با انزوای طالبان می‌توان قدرت را از دست این گروه پس گرفت.

مشاور امنیت ملی دوره ریاست جمهور دونالد ترامپ درباره اینکه روسیه قصد دارد طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند، گفت که این تصمیم خوبی نیست، زیرا طالبان یک سازمان تروریستی است و به هیچ عنوان نباید کمک‌های بشردوستانه به این گروه تعلق بگیرد.

این مقام پیشین امریکایی تاکید کرد که طالبان با سرکوب شدید مردم و زنان افغانستان را از تمامی حقوق اساسی آنها را سلب کرده است، بنابراین، امریکا و سایر کشورها نباید هیچ کاری برای قدرت‌گیری بیشتر طالبان و حمایت مستقیم از این گروه انجام دهند.

جان بولتون همچنین درباره بحران غزه و درگیری میان اسرائیل و ایران گفت که موضع ایران در قبال منطقه عوض نخواهد شد و جمهوری اسلامی با استفاده از گروه‌های نیابتی مانند حزب‌الله در لبنان و حوثی‌ها در یمن به سیاست پیشین خود ادامه خواهد داد.

او افزود که اسرائیل پاسخ شدیدی به حملات ایران نداده و این موضوع همزمان با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و بالا نرفتن قیمت نفت و حفظ سایر معادلات جهانی از دید اداره جو بایدن تا حالا به نفع او بوده است.

با این حال، آقای بولتون تاکید کرد که قصد ایران برای از بین بردن «شیطان کوچک» و هدف اسرائیل برای از بین بردن حماس به ادامه درگیری‌ها در منطقه خواهد انجامید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها