مجلس نمایندگان امریکا بسته کمکی ۹۵ میلیارد دالری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

مجلس نمایندگان امریکا روز شنبه با حمایت گسترده دو حزبی، بسته کمکی ۹۵ میلیارد دالری کمک‌های امنیتی به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد.

این لایحه قرار است هفته آینده توسط مجلس سنا تصویب و پس از آن رئيس‌جمهور امریکا آن را امضا کند.

بسته کمکی به اوکراین بیش از ۶۰ میلیارد دالر است که برای رسیدگی به درگیری در اوکراین اختصاص یافته است.

این لایحه همچنین ۲۶ میلیارد دالر را برای اسرائیل، ۹.۱ میلیارد دالر را برای نیازهای بشردوستانه، و ۸.۱۲ میلیارد دالر را برای هند و اقیانوس آرام و تایوان اختصاص داده است.

کاخ سفید گفته بسته‌های کمکی بشردوستانه برای غزه و سودان است.

واکنش‌ها

رئیس‌جمهور اوکراین از تصویب بسته کمکی مجلس نمایندگان امریکا استقبال کرد. ولودیمیر زلنسکی گفت که این لایحه از گسترش جنگ جلوگیری می‌کند و جان هزاران نفر را نجات می‌دهد. او ابراز امیداری کرد که این لایحه به زودی از سوی سنای امریکا تصویب و به جو بایدن ارسال شود.

نخست‌وزیر اسرائيل هم از تصویب لایحه مجلس نمایندگان امریکا استقبال کرد. بنیامین نتانیاهو گفتکه تصویب این لایحه نشان‌دهنده حمایت قوی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات امریکا از اسرائیل و دفاع از تمدن غربی است. او در اکس نوشت: «متشکرم دوستان، متشکرم امریکا.»

بایدن که از سال گذشته از کانگرس خواسته بود کمک‌های اضافی به اوکراین را تایید کند، در بیانیه‌ای گفت: «این در یک لحظه فوری به وقوع می‌پیوندد، زیرا اسرائیل با حملات بی‌سابقه‌ای از سوی ایران و اوکراین تحت بمباران مداوم روسیه مواجه است.»

کرملین اما در واکنش گفته بسته حمایتی کمک مالی امریکا به اوکراین، این کشور را بیشتر به ویرانه تبدیل کرده و بر تعداد کشته‌شدگان خواهد افزود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فرهنگ افغانستان
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها