امیرخان متقی: طالبان به تامین حقوق اساسی زنان توجه کرده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

وزیر خارجه طالبان در دیدار با مقام‌های سازمان همکاری اسلامی گفته این گروه به تامین حقوق اساسی زنان توجه کرده و زنان در بخش‌های آموزش، صحت و تجارت نقش فعال دارند.

این درحالی است که طالبان دختران و زنان را از آموزش محروم و محدودیت‌های شدیدی بر زنان وضع کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفت که طارق علی بخیت، معاون و نماینده ویژه سازمان همکاری اسلامی برای افغانستان، رئیس امور خانواده و فرهنگی و رئیس سازمان توانمند‌سازی این سازمان با امیرخان متقی دیدار کردند.

طبق خبرنامه‌ طالبان، امیرخان متقی گفته با تسلط این گروه بر افغانستان «خونریزی» در کشور پایان یافته و این گروه داعش را از بین برده و امنیت را تامین کرده است.

همزمان با ادعای تامین امنیت، روز شنبه دستکم دو انفجار در کابل رخ داد. مقام‌های طالبان درباره این انفجار مانند دیگر حوادث امنیتی جزئيات نمی‌دهند.

امیرخان متقی بدون اشاره ممنوعیت آموزش و کار زنان مدعی شده است که زنان در حکومت طالبان در بخش‌های صحت، معارف و تجارت نقش فعال دارند و رهبری طالبان در مورد تامین حقوق اساسی زنان توجه کرده است. او در مورد تامین حقوق زنان جزئيات نداده است.

این در حالی است که طالبان زنان را از آموزش، کار و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی از جمله ورزش و سفر منع کرده است.

وزارت خارجه طالبان گفته طارق علی بخیت سفر به افغانستان و دیدار با مقام‌های این گروه را بخشی از «تعامل مثبت سازمان همکاری اسلامی با طالبان» یاد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها