امریکا و پاکستان بر همکاری مشترک برای مهار داعش و طالبان پاکستانی تاکید کردند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

امریکا و پاکستان روز دوشنبه در یک بیانیه مشترک گفتند که داعش و طالبان پاکستانی تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان اند.

دو کشور بر افزایش همکاری‌ها برای مقابله با این گروه‌های تروریستی تاکید کردند.

مقام‌های دو کشور در ۱۰ می در واشنگتن گفت‌وگوهایی درباره مبارزه با تروریسم انجام دادند و بیانیه مشترک خود را روز دوشنبه، ۲۴ ثور، منتشر کردند.

در این نشست، سید حیدرشاه، دبیر امور سازمان ملل وزارت خارجه پاکستان و الیزابت ریچارد، هماهنگ‌کننده امور تروریسم در وزارت خارجه امریکا حضور داشتند.

پاکستان و امریکا در این بیانیه گفتند که مشارکت در مبارزه با شاخه خراسان داعش، تحریک طالبان پاکستانی و دیگر گروه‌های تروریستی موجب ارتقای امنیت در منطقه می‌شود.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است: «مقامات ارشد پاکستانی و امریکایی بر اهمیت توانمندسازی و گسترش همکاری‌ها در حوزه ضدتروریسم تاکید کردند. این همکاری‌ها شامل تبادل دانش فنی و بهترین روش‌ها، کمک‌های تحقیقاتی و قضایی، پشتیبانی از زیرساخت‌های امنیتی در مناطق سرحدی، مانند آموزش بیش از ۳۰۰ مامور پولیس و کارمندان صحی توسط ایالات متحده از مارچ ۲۰۲۳، و تقویت مشارکت‌های چندجانبه در سازمان ملل و انجمن جهانی ضدتروریسم می‌شود.»

امریکا و پاکستان در حالی بر افزایش همکاری‌های ضدتروریستی تاکید دارند که مسئول سنتکام یا فرماندهی مرکزی امریکا هفته گذشته ضمن دیدار با رئیس ستاد ارتش پاکستان و دیگر فرماندهان ارتش، از چندین منطقه هم‌مرز با افغانستان در خیبرپختونخوا بازدید کرد.

او در این دیدار درباره عملیات ضدتروریسم در امتداد سرحدات مشترک با افغانستان با همتایان پاکستانی خود گفت‌وگو کرد.

حملات طالبان پاکستانی به نیروهای امنیتی این کشور، به گفته مقام های پاکستانی، ۵۰۰ برابر افزایش یافته است. اسلام آباد طالبان افغان را متهم به حمایت از این شبه نظامیان کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها