حسن نصرالله: تا پایان جنگ غزه ساکنان شمال اسرائیل نمی‌توانند به خانه‌های خود بازگردند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه ۲۴ ثور، هشدار داد که اگر اسرائیل همچنان به حملات خود در غزه ادامه دهد، ساکنان شمال اسرائیل برای آغاز سال تحصیلی آینده نخواهند توانست به خانه‌های خود بازگردند.

حزب الله از زمان آغاز جنگ غزه در اکتبر سال گذشته، به‌طور پیوسته مشغول تبادل آتش با ارتش اسرائیل در سراسر مرز جنوبی لبنان بوده است. این گروه مسلح تحت حمایت جمهوری اسلامی گفته است که هم برای حمایت از حماس و هم بازدارندگی اسرائیل از حمله به لبنان، به سمت اسرائیل موشک و پهپادهای تهاجمی پرتاب می‌کند.

سید حسن نصرالله روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی بار دیگر تاکید کرد:«پیوند بین جبهه حامی لبنان و غزه قطعی، نهایی و قطعی است و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را از هم جدا کند.»

این جنگ ده‌ها هزار نفر را در دو طرف مرز لبنان و اسرائیل آواره کرده و باعث ترس از بروز جنگی بزرگ‌تر بین دشمنان به شدت مسلح شده است.

اسرائیل گفته است که می خواهد امنیت شمال را برای بازگشت ساکنان به خانه چه ز طریق یک توافق دیپلماتیک و چه از طریق حمله نظامی به لبنان حفظ کند. خانواده‌های آواره شده از شمال اسرائیل امیدوار بودند تا اول سپتامبر برای شروع سال تحصیلی به خانه‌های خود بازگردند.

نصرالله روز دوشنبه خطاب به آوارگان اسرائیلی گفت: «اگر می‌خواهید مشکل را حل کنید، از دولت خود بخواهید که جنگ در غزه را متوقف کند.»

تلاش‌های مصر و قطر برای تضمین آتش‌بس در غزه هفته گذشته پس از آنکه اسرائیل عملاً طرح میانجی‌های بین‌المللی را رد کرد، با شکست مواجه شد.

نیروهای اسرائیلی روز دوشنبه به حملات گسترده خود در تقریبا سراسر نوار غزه ادامه دادند و هم‎‌زمان به مناطق تحت کنترل حزب‌الله به لبنان حمله کردند.

حزب‌الله نیز در روزهای یکشنبه و دوشنبه با شلیک موشک به این حملات پاسخ داد. نصرالله روز دوشنبه گفت که حزب‌الله عملیات خود به اسرائیل را از نظر کمی و کیفی توسعه خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که عملیات نظامی در غزه تا نابودی کامل حماس ادامه پیدا خواهد کرد.

او گفت که در پایان این جنگ یا ما و یا هیولای حماس از میان برداشته خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
برخلاف احتمال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها