مقام سابق حکومت: به دعوت طالبان به افغانستان آمدم، اما از جور شان دوباره مهاجر شدم

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

ولسوال سابق بهسود در ننگرهار گفت به دعوت کمیسیون تماس با شخصیت‌های طالبان به افغانستان برگشت، اما پس از آزار و اذیت این گروه دوباره وادار به مهاجرت شد.

غالب مجاهد به افغانستان اینترنشنال گفت پس از برگشت به کابل، چهار بار مورد سوءقصد قرار گرفت.

غالب مجاهد در یک پیام ویدیویی به بخش پشتوی افغانستان انترنشنال گفت که به دعوت کمیسیون تماس با شخصیت‌های طالبان به کابل برگشت و علی‌رغم حل‌وفصل خصومت و اختلاف با سیف‌الدین، فرمانده لوای سوم طالبان در جلال‌آباد، زندگی آرامی نداشت.

غالب با بیان اینکه طالبان به بهانه‌های مختلف خانواده‌اش را اذیت می‌کنند، گفت: «چهار روز پیش به خانه پسرم قاری شفیع به بهانه نگه‌داری مواد مخدر هجوم بردند، درحالی‌که پسرم ملاست و چندی پیش دستار ملایی به سر کرده است.»

او تصریح کرد: «در حمله به خانه پسرم در کابل، بر نواسه‌هایم شلیک کردند و گفتند که شما سلاح و مواد مخدر نگهداری می‌کنید.»

این مقام پیشین گفت: «طالبان برخورد عقده‌مندانه، دسیسه‌سازی و زورگویی را کنار بگذارند و به عفو عمومی پابند باشند.» او گفت که رهبران طالبان عفو عمومی اعلام کردند، اما فرماندهان این گروه به عفو عمومی باور ندارند.

طالبان کمیسیون تماس با شخصیت‌ها را تشکیل دادند و پیوسته از مقامات سابق می‌خواهند به کشور برگردند. اما برخی مقامات پس از برگشت به کشور دستگیر و شکنجه شده‌اند.

غالب مجاهد در دولت پیشین در ولسوالی‌های بهسود، بتی‌کوت و اچین ننگرهار ماموریت داشته است. او در سال‌های اول جمهوریت، از سوی نیروهای امریکایی به اتهام عضویت در شبکه القاعده دستگیر شد و به گوانتانامو انتقال یافت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها