ریچارد بنت: با فعالان افغان در ناروی گفت‌وگو کردم

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان تایید کرد که با شماری از فعالان افغان در اسلو گفت‌وگو کرده است.

ریچارد بنت توضیحات بیشتری درباره این نشست دو روزه نداده است.

بنت گفت فعالان زن افغان در این نشست بار دیگر برای او الهام‌بخش بوده‌اند.

این نشست با میزبانی «انجمن تحقیقات حقوق بشر» در اسلو برگزار شده است.

انجمن تحقیقات حقوق بشر نیز در یادداشتی در شبکه اکس نوشت که در این نشست آقای بنت و شماری از افغان‌های ساکن ناروی و فعالان جامعه مدنی، درباره حقوق زنان و فرایندهای پاسخگویی در خصوص نقض حقوق بشر گفت‌وگو کردند.

برپایه این یادداشت، در این نشست همچنین درباره اثرات محیطی جنگ بر کودکان و نسل‌های آینده، نیاز مستمر کمک‌های بشردوستانه و افزایش فرصت‌های محافظتی برای افغان‌های در معرض خطر بحث شد.

این انجمن گفته که در این نشست توصیه‌هایی مبنی‌بر جلوگیری از عادی‌سازی [روابط با طالبان] بدون مشاهده تغییرات ملموس، ارائه شده است.

به گفته انجمن تحقیقات حقوق بشر در ناروی، نشست آتی دوحه و گزارش آینده ریچارد بنت نیز شامل موضوعات این گفت‌وگوها بوده است.

روز سه‌شنبه، ۲۵ ثور، منابع به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که نشستی میان نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و اعضای طالبان،‌ در ناروی در حال برگزاری است.

این منابع گفتند که این نشست به دعوت وزارت خارجه ناروی برگزار شده و افزودند دو طرف درباره وضع حقوق بشر و آینده افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

همچنین گزارش شد که نمایندگان درباره گفت‌وگوی سیاسی و توانمندی اقتصادی گفت‌وگو می‌کنند.

انتشار این خبر با انتقادهای شماری از فعالان و شهروندان افغان را مواجه شد که مخالف عادی‌سازی روابط با طالبان‌اند.

گروهی از فعالان زن افغان نیز در مقابل وزارت خارجه ناروی اعتراض کردند.

در پاسخ به این انتقادها، انجمن تحقیقات حقوق بشر در شبکه اکس گفت‌وگوی مقام‌های طالبان با ریچارد بنت را رد کرد.

انجمن تحقیقات حقوق بشر نوشت که دو دیدار جداگانه در اسلو برگزار شد که ریچارد بنت به دعوت این انجمن، تنها با فعالان افغان ساکن ناروی دیدار کرده است.

این انجمن افزود که نمایندگانی که از کابل به ناروی آمده‌اند، نه از سوی انجمن دعوت شده‌اند و نه نشستی با گزارشگر حقوق بشر ملل متحد داشته‌اند.

پیشتر منابع ما گفتند که اعضا و هواداران طالبان که از کابل برای حضور در نشستی به ناروی رفته‌‌اند نظرمحمد مطمئن، قاضی سعید مشک عالم، مطیع‌الله محمدی، جعفر مهدوی، صالح مزاری، سید یونس آغا، حدید ذاکر و فیض زلاند اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها