تلاش مسکو برای ایجاد منطقه حائل؛ کي‌یف درباره نبردهای سنگین در جبهه جدید خارکیف هشدار داد

جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۸

پس از اعلام روسیه مبنی بر ایجاد منطقه حائل در منطقه شمال‌شرقی خارکیف، یک فرمانده ارشد اوکراین درباره «نبردهای سنگین» در این شهر هشدار داد.
الکساندر سیرسکی گفت که روسیه از کمبود نیرو در اوکراین‌‌ و کمبود تسلیحات ناشی از تأخیر غرب سواستفاده می‌کند.

نیروهای روسی جمعه گذشته تا ۱۰ کیلومتری شمال منطقه خارکیف پیشروی کردند. الکساندر سیرسکی گفت باز شدن جبهه جدید منطقه جنگی را تا حدود ۷۰ کیلومتر گسترش داده است و روسیه پس از «توجه به استقرار نیروهای ما» زودتر از موعد مقرر تهاجم خود را آغاز کرده است.

رئیس نیروهای مسلح اوکراین در بیانیه‌ای در اپلیکیشن تلگرام نوشت: «ما می‌دانیم که نبردهای سنگینی در پیش خواهد بود و دشمن [روسیه] در حال آماده شدن برای آن است.»

نیروهای روسیه ابتکار عمل را در میدان نبرد در دست دارند و به آرامی در شرق پیشروی می‌کنند و از کمبود نیروی انسانی اوکراینی و ماه‌ها تاخیر در تامین تسلیحات از غرب سوء استفاده می‌کنند.

پوتین طی یک سفر رسمی به چین گفت که روسیه در حال ایجاد یک "منطقه حائل" در شمال شرق اوکراین برای حفاظت از مناطق مرزی خود است، اما گفت که تصرف شهر خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، بخشی از برنامه فعلی نیست.

شهردار خارکیف گفت که حمله موشکی روسیه روز جمعه دو نفر را در این شهر کشته و ۲۵ نفر دیگر را زخمی کرده است.

پوتین در یک کنفرانس خبری در چین گفت که حمله به منطقه خارکیف پاسخی به گلوله‌باران مناطق مرزی روسیه توسط کی‌یف بود که به گفته او غیرنظامیان قربانی آن بودند.

او گفت: "آنها مستقیماً به مرکز شهر، در مناطق مسکونی تیراندازی می‌کنند. و من علناً گفتم که اگر این روند ادامه پیدا کند، ما مجبور خواهیم شد یک منطقه امنیتی، یک منطقه حائل ایجاد کنیم. این کاری است که ما انجام می دهیم."

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در اظهاراتی که روز جمعه منتشر شد به رسانه‌های اوکراینی گفت، نیروهای روسیه توانستند ۱۰ کیلومتر در یک نقطه در منطقه خارکیف پیشروی کنند.

با این‌حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای مسکو در جریان تهاجم کنونی ۱۲ روستا را تصرف کرده اند.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ستاد کل اوکراین، روسیه سنگین‌ترین حملات خود را در منطقه دونتسک شرقی انجام می‌دهد.

سیرسکی گفت نیروهای اوکراینی همچنین در حال آماده سازی خطوط دفاعی برای حمله احتمالی روسیه به منطقه سومی هستند که جبهه دیگری در بیش از ۱۰۰ کیلومتری شمال خارکف را مشخص می‌کند.

کی‌یف می‌گوید روسیه واحدهای کوچکی از نیروها در نزدیکی منطقه سومی دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها