جو بایدن: بدون اشغال افغانستان راه‌های برای کنترول داعش وجود دارد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید بدون اینکه نیاز به اشغال افغانستان باشد،‌ راه‌های برای کنترول داعش در این کشور وجود دارد.

جو بایدن گفت افغانستان معروف به گورستان امپراتوری‌ها است و احتمال اینکه کسی این کشور را متحد بسازد بسیار بعید است.

آقای بایدن این سخنان را روز پنجشنبه (سوم جوزا) در نشست خبری مشترک با ویلیام روتو، رئیس‌جمهور کنیا و در پاسخ به سوال خبرنگاری کنیایی مطرح کرد که پرسید چطور کنیار را متعهد به اعزام نیرو به هایتی می‌کند که هزاران کیلومتر دورتر از نایبروی است اما تحت رهبری خودش نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون کشید.

نایروبی و واشنگتن در مبارزه با تروریسم در افریقا، ثبات در هائیتی و حمایت از اوکراین همکاری می‌کنند.

کنیار در نظر دارد برای مهار خشونت حدود یک هزار سرباز به هائیتی بفرستد.

شاخه خراسان داعش از جمله چندین گروه «تروریستی» در افغانستان است که پس از روی کار آمدن طالبان فعالیت‌شان را در این کشور افزایش داده‌اند. هرچند طالبان ادعا می‌کند که داعش را در افغانستان سرکوب کرده و این گروه حضور فیزیکی ندارد.

شاخه خراسان داعش از زمان خروج نیروهای امریکایی، در کنار حمله مرگباری که در آگست ۲۰۲۱ در میدان هوایی کابل انجام داد، مسئولیت تعداد زیاد از حملات دیگر به‌خصوص حمله به هزاره‌ها و شیعیان را در افغانستان به عهده گرفته است.

علاه براین، داعش خراسان حملات خود را در خارج از مرزهای افغانستان گسترش داده و دست‌کم دو حمله مرگبار را در ایران و روسیه انجام داده است. در این حملات ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

بسیاری از مقام‌های امریکایی درباره تهدید داعش برای امریکا و متحدان این کشور هشدار داده‌اند. اما بایدن روز پنجشنبه گفت که برای سرکوب داعش نیاز به اعزام نیرو به افغانستان نیست. از دید بایدن، راه‌های دیگری هم برای «کنترول» این گروه وجود دارد. او در مورد راه‌های برای کنترول داعش در افغانستان توضیحی نداد.

این اولین‌بار نیست که جو بایدن در توجیه تصمیم‌اش برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موضوع غیرممکن بودن متحد ساختن این کشور را مطرح می‌کند.

او در جنوری سال ۲۰۲۲ نیز گفته بود که با آگاهی از اینکه پیروزی در افغانستان دشوار بود و اجساد بیشتری به امریکا فرستاده می‌شد، خروج نیروها را اعلام کرد.

او در یک سالگی ریاست جمهوری‌اش گفته بود که افغانستان نمی‌تواند تحت یک حکومت واحد متحد شود.

بایدن گفته بود: «ما در بیست سال در هر هفته یک میلیارد دالر مصرف می‌کردیم. اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را زیر دست یک حکومت متحد کند، دست خود را بلند کند. این کشور به یک دلیل محکم قبرستان امپراتوری‌ها بوده است. این کشور مستعد وحدت نیست.»

حکومت پیشین افغانستان در ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ با خروج نیروهای امریکایی به‌دست طالبان سقوط کرد.

تصمیم جو بایدن مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری آن را به عنوان نقطه سیاه در تاریخ امریکا یاد می‌کنند.

افغانستان تحت اداره طالبان به «زندان بزرگ برای زنان» افغان تبدیل شده است و نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران از کار و آموزش به‌رغم انتقاد گسترده از آن،‌ به یک رویه عادی تبدیل شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها