جواد ظریف و همسر ابراهیم رئیسی در میان کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی و زمان‌بندی انتخابات، شماری از رسانه‌های ایران به گمانه‌زنی درباره نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری پرداختند.

در میان کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری، اسامی جواد ظریف و دو زن از جمله جمیله علم‌الهدی، همسر ابراهیم رئیسی دیده می‌شوند.

روزنامه‌های اعتماد و هم‌میهن و همچنین خبرگزاری تسنیم روز شنبه فهرستی از نامزدان احتمالی انتخابات آتی ایران را مطرح کردند.

براساس این فهرست‌ها محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، سعید جلیلی، ناصر همتی، محسن رضایی، مجید انصاری، مهرداد بذرپاش، محمدرضا عارف، پرویز فتاح، محمدجواد ظریف، محسن هاشمی، مسعود پزشکیان، حسین دهقان، علیرضا زاکانی، اسحاق جهانگیری،‌ محمد مخبر و محمدجواد آذری جهرمی از جمله کسانی‌اند که از آنها به عنوان نامزدان احتمالی انتخابات نام برده شده است.

روزنامه هم‌میهن از امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، سورنا ستاری و جمیله علم‌الهدی نیز نام برده است.

روزنامه اعتماد نیز در فهرست احتمالی خود از یک زن به نام شهیندخت مولاوردی، سیاستمدار اصلاح‌طلب نام برده است که در دولت حسن روحانی سمت‌هایی چون دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و معاون امور زنان و خانواده را بر عهده داشت.

جواد ظریف وزیر خارجه دولت حسن روحانی بود و جمیله علم‌الهدی، همسر ابراهیم رئیسی و بزرگ‌ترین دختر احمد علم‌الهدی، امام‌ جمعه مشهد است.

به گفته هم‌میهن، نام جمیله علم‌الهدا در میان چهره‌‎های مورد نظر اصولگرایان به چشم می‎‌خورد زیرا هم می‌تواند راه همسرش را ادامه دهد و هم در صورت عبور از سد شورای نگهبان، ممکن است اولین رئیس‌جمهور زن در ایران بشود.

تعداد افرادی که روزنامه اعتماد برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری پی رو معرفی کرد ۳۶ نفر است.

خبرگزاری تسنیم نوشته است که از میان کاندیداهای مطرح جریان اصلاحات، تاکنون حضور چهره‌هایی چون محمدرضا عارف، عبدالناصر همتی محتمل به‌نظر می‌رسد. این رسانه وابسته به سپاه پاسداران نوشته است محمدجواد ظریف و محمدجواد آذری جهرمی برنامه‌ای برای کاندیداتوری در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ندارند. به نوشته تسنیم، اگرچه این موضوع مشخص نیست و طی روزهای آتی مشخص خواهد شد.

اسامی عباس آخوندی، محمود احمدی‌نژاد، محمد باقری، عزیز جعفری، غلامعلی حداد عادل، محمدجواد حق‌شناس، علی ربیعی، محمد شریعتمداری، علی شمخانی، محمد صدر، عزت‌الله ضرغامی، علی طیب‌نیا، حسین علایی، مصطفی کواکبیان، غلامحسین محسنی اژه‌ای، علی مطهری، محسن مهرعلیزاده و محمد‌باقر نوبخت نیز در فهرست روزنامه هم‌میهن دیده می‌شوند.

قرار است چهاردهمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در هشتم سرطان ۱۴۰۳ برگزار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها